Subiect "depunere dosar pensie" Deschis de ANTONETA la data: 04/11/2024 2:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere dosar pensie
Scris de: ANTONETA la data: 04/11/2024 2:42am
Gen:
Data nasterii:noiembrie 1962
Stagiul de cotizare:37 ani si 7 luni
Alte date:Detin o adeverinta emisa in 1985 din care rezulta ca am lucrat 6 luni dar fara a fi mentionat salariul.
Am crescut un copil pana la varsta de 18 ani
Intrebare: Cand pot depune dosar de pensionare anticipata sau la limita de varsta ?
Mi se va lua in calcul vechimea de 6 luni conform adeverintei mentionate mai sus ?
Mai pot lucra dupa emiterea Deciziei de pensionare ?

multumesc
Re: depunere dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 04/11/2024 9:10am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 in prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu mai putin de 3 %
Conform noii legi a pensiilor 360/2023 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la data intrarii in vigoare a acestei legi
Atat prevederile actualei legi a pensiilor, art 162 alin (2), cat si ale noii legi a pensiilor, art 136 alin (2), prevad ca adeverinta pe care o aveti sa fie acceptata, daca corespunde din celelalte cerinte si pe acea perioada sa fie luat in calcul salariul minim din acea perioada.
Puteti lucra dupa primirii deciziei de pensionare.
In cazul deciziei de pensie anticipata partiala nu se poate cumula pensia cu salariu si pe perioada lucrata dupa depunerea dosarului de pensionare pensia se suspenda
In cazul deciziei de pensie pentru limita de varsta se poate cumula pensia cu salariu dupa depunerea dosarului de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1