Subiect "Articolul 16 din Norme" Deschis de Apostol Petru la data: 04/26/2024 3:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Articolul 16 din Norme
Scris de: Apostol Petru la data: 04/26/2024 3:20pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Are cineva cunostiinta daca s-a publicat, conform art.16/b din NORME: "Modalitatea tehnică de transformare a zilelor lucrătoare în zile calendaristice, în vederea determinării stagiului de cotizare realizat, se face potrivit procedurii aprobate prin ordin al președintelui Casei Naționale de Pensii Publice, denumită în continuare CNPP, emis în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri și care se publică în Monitorul Oficial al României."...
Deja au trecut cele 30 zile de la publicarea Normelor...
Fara "Metodologie" nu se poate discuta de calculari/recalculari...
Praf...
Re: Articolul 16 din Norme
Scris de: Stere D la data: 04/27/2024 1:22am
Pentru cei care sunt pensionari in plata recalcularea se face conf art 144 din legea 360/2023 ( adica la punctele de contributivitate din decizia de pensionare se adauga puncte de stabilitate , total puncte rezultate se inmulteste cu 81 ( VPR), ce spuneti dumneavoastra este valabil pentru cei care ies la pensie dupa 1 Septembrie 2024
Re: Articolul 16 din Norme
Scris de: Apostol Petru la data: 04/27/2024 5:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pai si asta nu este o "problema"?...
Se repeta istoria cu nepublicarea (in Mof.) celebrului Ordin 59/2014, emis de presedintele cnpp vis-a-vis de L263/2010.
Spre deosebire de Normele de aplicare L263/2010, care nu impuneau expres publicarea "Metodologiei" acum negru pe alb se prevede publicarea acestei metodologii in 30 zile de la aparitia Normelor noii legi...1 martie+30 zile...azi:27 aprilie...
Intrebarea mea este simpla:stie cineva de publicarea in Mof?
Apoi discutam despre dreptul la opozabilitate s.a.m.d.
Tare imi este teama ca ne "paste" o noua prorogare(vezi L127/2019)...
Pentru cei care sunteti "optimisti" va propun sa parcurgeti/cititi in liniste Avizul D207/28.02.2024 emis de Consiliu Legislativ(mai ales punctul 40!).
Sa fiti bine!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1