Subiect "2 copii" Deschis de Gabriela la data: 05/06/2024 5:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
2 copii
Scris de: Gabriela la data: 05/06/2024 5:25pm
Gen: F
Data nasterii: Decembrie 1965
Stagiul de cotizare:
Alte date: 2 copii
Intrebare:
Buna ziua,
Mi-am depus dosarul de pensie anticipata partiala, diminuata, internationala in octombrie 2023.
Daca noua lege a pensiilor va intra in vigoare in septembrie 2024, va rog sa imi spuneti ce posibilitati am, si care ar fi momentul depunerii Declaratiei pe proprie raspundere ca am 2 copii, in vederea reducerii cu un an a varstei de trecere la pensia de limita de varsta?
Pot depune documentul la Casa de pensii inainte de intrarea in vigoare a legii, pot sa il depun numai dupa intrarea in vigoare a legii, sau trebuie sa astept pana in octombrie 2027 cand se indeplinesc conditiile trecerii la pensie de limita de varsta?
Varianta incarcarii online a Declaratiei pe contul meu de la CNPP este viabila?
Exista o anexa, sau un model acceptat de CNPP cu Declaratia pe proprie raspundere?
Cu respect, si multumesc pentru tot ceea ce faceti!
Re: 2 copii
Scris de: la pensie la data: 05/09/2024 9:50am
In Romania cererea si actele doveditoare pentru un drept se depun in data in care aveti acest drept.
Deoarece dreptul de reducere a varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii se deschide la data de intrare in vigoare a noii legi a pensiilor, prevazuta in data de 01 septembrie 2024 tot atunci este recomandat sa depuneti cererea si actele doveditoare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1