Subiect "DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte" Deschis de Constanta la data: 05/10/2024 6:30am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 6:30am
Astăzi, 10 mai 2024, în Monitorul Oficial 431 s-au publicat noile modele de decizii de pensionare conform legii 360/2023.


Cam ciudată formularea. Se face mențiunea despre punctajul realizat la data de 01.09.2024, dar când se face mențiunea despre stagiile realizate, nu se menționează data în cauză! Presupun că ar trebui să fie tot data de 01.09.2024. În fine....


O altă chestiune.
Evaluarea pensiilor în plată se face potrivit Ordin 487/2021, care în preambul zice:

În baza dispozițiilor art. 157 alin. (2) din Legea nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, cu modificările și completările ulterioare, ale Referatului privind efectuarea operațiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023,
în temeiul art. 15 alin. (3) din Hotărârea Guvernului nr. 81/2020 privind organizarea și funcționarea Ministerului Muncii și Protecției Sociale, cu completările ulterioare,
ministrul muncii și protecției sociale emite următorul ordin:....."

In Legea 360/2023, scrie:

Articolul 167

Prezenta lege intră în vigoare la data de 1 septembrie 2024, cu excepția art. 46 alin. (2), art. 84 alin. (6), art. 127, art. 168 alin. (2) și art. 169, care intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2024.

Articolul 168
(1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă:
...
i) Ordinul nr. 487/2021 al ministrului muncii și protecției sociale privind efectuarea operațiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 609 din 18 iunie 2021;
...
(2) Legea nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 563 din 9 iulie 2019, cu modificările și completările ulterioare, se abrogă la data de 1 ianuarie 2024.


Ei!

Dacă Legea 127/2019 este abrogată începând cu data de 01.01.2024, care cuprinde art.157 în baza căruia se face evaluarea pensiilor potrivit ordinului menționat anterior, Ordinul bazat pe un articol al unei legi abrogate mai este sau nu mai este valabil?!


De asemenea, la 1 ianuarie 2024 a intrat în vigoare Articolul 127 al Legii 360/2023, care spune:

(1) Deciziile emise de casele teritoriale de pensii pot fi contestate, în termen de 45 de zile de la comunicare, la instanța judecătorească competentă.
(2) Deciziile necontestate în termenul prevăzut la alin. (1) sunt definitive.


Pey, cum se poate contesta o decizie emisă în baza Legii 360/2023 potrivit unui articol intrat în vigoare la 1 ianuarie 2024, când Legea 360/2023 intră în vigoare la 01.09.2024.

Pe formularul noii decizii spune că decizia se poate constata în 45 de zile de la comunicare în baza legii 360/2023!

Cum te poți prezenta în instanță cu o contestație în baza unei legi care nu este în vigoare?!
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 7:23am
Presupun că pentru deciziile de recalculare, despre care se tot vorbește că vor fi emise, alte formulare se vor folosi. Și probabil nu se vor numi decizii ci altfel!
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 7:47am
Dar, aceste decizii publicate astăzi, se emit în baza art.144 din legea 360/2023.

Articolul 144
(1) La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile stabilite pe baza legislației anterioare devin pensii în înțelesul prezentei legi și se recalculează prin înmulțirea numărului total de puncte realizat cu valoarea punctului de referință prevăzută la art. 84, cu excepția pensiilor stabilite în fostul sistem de pensii și alte drepturi de asigurări sociale ale agricultorilor anterior datei de 1 aprilie 2001, care se recalculează conform art. 154.

Ceva nu este în regulă, din punctul meu de vedere.


Aștept puncte de vedere!
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: GicaH la data: 05/10/2024 7:57am
Constanta :
Astăzi, 10 mai 2024, în Monitorul Oficial 431 s-au publicat noile modele de decizii de pensionare conform legii 360/2023.


Cam ciudată formularea. Se face mențiunea despre punctajul realizat la data de 01.09.2024, dar când se face mențiunea despre stagiile realizate, nu se menționează data în cauză! Presupun că ar trebui să fie tot data de 01.09.2024. În fine....


O altă chestiune.
Evaluarea pensiilor în plată se face potrivit Ordin 487/2021, care în preambul zice:

În baza dispozițiilor art. 157 alin. (2) din Legea nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, cu modificările și completările ulterioare, ale Referatului privind efectuarea operațiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023,
în temeiul art. 15 alin. (3) din Hotărârea Guvernului nr. 81/2020 privind organizarea și funcționarea Ministerului Muncii și Protecției Sociale, cu completările ulterioare,
ministrul muncii și protecției sociale emite următorul ordin:....."

In Legea 360/2023, scrie:

Articolul 167

Prezenta lege intră în vigoare la data de 1 septembrie 2024, cu excepția art. 46 alin. (2), art. 84 alin. (6), art. 127, art. 168 alin. (2) și art. 169, care intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2024.

Articolul 168
(1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă:
...
i) Ordinul nr. 487/2021 al ministrului muncii și protecției sociale privind efectuarea operațiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 609 din 18 iunie 2021;
...
(2) Legea nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 563 din 9 iulie 2019, cu modificările și completările ulterioare, se abrogă la data de 1 ianuarie 2024.


Ei!

Dacă Legea 127/2019 este abrogată începând cu data de 01.01.2024, care cuprinde art.157 în baza căruia se face evaluarea pensiilor potrivit ordinului menționat anterior, Ordinul bazat pe un articol al unei legi abrogate mai este sau nu mai este valabil?!


De asemenea, la 1 ianuarie 2024 a intrat în vigoare Articolul 127 al Legii 360/2023, care spune:

(1) Deciziile emise de casele teritoriale de pensii pot fi contestate, în termen de 45 de zile de la comunicare, la instanța judecătorească competentă.
(2) Deciziile necontestate în termenul prevăzut la alin. (1) sunt definitive.


Pey, cum se poate contesta o decizie emisă în baza Legii 360/2023 potrivit unui articol intrat în vigoare la 1 ianuarie 2024, când Legea 360/2023 intră în vigoare la 01.09.2024.

Pe formularul noii decizii spune că decizia se poate constata în 45 de zile de la comunicare în baza legii 360/2023!

Cum te poți prezenta în instanță cu o contestație în baza unei legi care nu este în vigoare?!


După câte știu eu acel ordin se referea la evaluarea(digitizarea) dosarelor de pensionare și depunerea de adeverințe cu venituri brute și sporuri pentru perioada de dinainte de 01.04.2001. Aceste evaluări trebuiau să se termine de mult cu cei 1000 de angajați suplimentari de la casele de pensii județene.
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 05/10/2024 8:06am
Constanta :
Astăzi, 10 mai 2024, în Monitorul Oficial 431 s-au publicat noile modele de decizii de pensionare conform legii 360/2023.


Cam ciudată formularea. Se face mențiunea despre punctajul realizat la data de 01.09.2024, dar când se face mențiunea despre stagiile realizate, nu se menționează data în cauză! Presupun că ar trebui să fie tot data de 01.09.2024. În fine....


O altă chestiune.
Evaluarea pensiilor în plată se face potrivit Ordin 487/2021, care în preambul zice:

În baza dispozițiilor art. 157 alin. (2) din Legea nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, cu modificările și completările ulterioare, ale Referatului privind efectuarea operațiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023,
în temeiul art. 15 alin. (3) din Hotărârea Guvernului nr. 81/2020 privind organizarea și funcționarea Ministerului Muncii și Protecției Sociale, cu completările ulterioare,
ministrul muncii și protecției sociale emite următorul ordin:....."

In Legea 360/2023, scrie:

Articolul 167

Prezenta lege intră în vigoare la data de 1 septembrie 2024, cu excepția art. 46 alin. (2), art. 84 alin. (6), art. 127, art. 168 alin. (2) și art. 169, care intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2024.

Articolul 168
(1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă:
...
i) Ordinul nr. 487/2021 al ministrului muncii și protecției sociale privind efectuarea operațiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 609 din 18 iunie 2021;
...
(2) Legea nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 563 din 9 iulie 2019, cu modificările și completările ulterioare, se abrogă la data de 1 ianuarie 2024.


Ei!

Dacă Legea 127/2019 este abrogată începând cu data de 01.01.2024, care cuprinde art.157 în baza căruia se face evaluarea pensiilor potrivit ordinului menționat anterior, Ordinul bazat pe un articol al unei legi abrogate mai este sau nu mai este valabil?!


De asemenea, la 1 ianuarie 2024 a intrat în vigoare Articolul 127 al Legii 360/2023, care spune:

(1) Deciziile emise de casele teritoriale de pensii pot fi contestate, în termen de 45 de zile de la comunicare, la instanța judecătorească competentă.
(2) Deciziile necontestate în termenul prevăzut la alin. (1) sunt definitive.


Pey, cum se poate contesta o decizie emisă în baza Legii 360/2023 potrivit unui articol intrat în vigoare la 1 ianuarie 2024, când Legea 360/2023 intră în vigoare la 01.09.2024.

Pe formularul noii decizii spune că decizia se poate constata în 45 de zile de la comunicare în baza legii 360/2023!

Cum te poți prezenta în instanță cu o contestație în baza unei legi care nu este în vigoare?!

Dna Constanta eu cred ca foarte multe articole din Lg 360/2023 vor fi contestate la Avocatul Poporului , ICCJ si CCR . Par neconstitutionale acestea pe care le-ati eximplificat dvs, acele articole referitoare la pensionarii de invaliditate , articolele pensionarilor carora li s-au impartit la 25 de ani stagiile de cotizare si cred ca mai sunt exemple . S-ar putea ca justitia sa aiba mult de lucru cu multele contestatii care vor fi !
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 8:26am
@Gica -H!

Articolul 2 al Ordinului spune că:

Articolul 2
Pensiile din sistemul public de pensii cuvenite sau aflate în plată sau care urmează a fi stabilite în condițiile Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, până la data de 1 septembrie 2023, sunt evaluate în baza art. 157 alin. (2) din Legea nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, cu modificările și completările ulterioare


Deci! Baza în care se face evaluarea, adică art 157 alin 2 al legii, a fost abrogat odată cu Legea 167/2019 la data de 1 ianuarie 2024.

Nu am făcut io Legea! Ci unii care sunt în Parlament, în Comisii, la Guvern. Mari specialiști cu studii înalte.

Eu, doar citesc legile.

Și pentru că Legea Pensiilor este de interes general, o studiez. Din ce citesc mai mult, din aia observ neregularități mai multe. Cel puțin așa consider eu potrivit logicii mele, fără a avea studii de specialitate.
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 8:30am
Erată

În loc de 167 , mai sus, se va citi 127.
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 8:36am
@Ovidiu
"Dna Constanta eu cred ca foarte multe articole din Lg 360/2023 vor fi contestate la Avocatul Poporului , ICCJ si CCR "


Avocatul Poporului e prea puțin avocatu' populației.
EL, ar trebui să fi făcut deja acțiuni la Curtea Constituțională, înainte ca Legea publicată în monitorul oficial să producă efecte.

Da', PUTEREA, este acolo unde E!
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: GicaH la data: 05/10/2024 9:00am
Constanta :
@Gica -H!

Articolul 2 al Ordinului spune că:

Articolul 2
Pensiile din sistemul public de pensii cuvenite sau aflate în plată sau care urmează a fi stabilite în condițiile Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, până la data de 1 septembrie 2023, sunt evaluate în baza art. 157 alin. (2) din Legea nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, cu modificările și completările ulterioare


Deci! Baza în care se face evaluarea, adică art 157 alin 2 al legii, a fost abrogat odată cu Legea 167/2019 la data de 1 ianuarie 2024.

Nu am făcut io Legea! Ci unii care sunt în Parlament, în Comisii, la Guvern. Mari specialiști cu studii înalte.

Eu, doar citesc legile.

Și pentru că Legea Pensiilor este de interes general, o studiez. Din ce citesc mai mult, din aia observ neregularități mai multe. Cel puțin așa consider eu potrivit logicii mele, fără a avea studii de specialitate.

Da, de aceea spun eu că legea 127/2019 au abrogat-o fiindcă au și terminat evaluarea în 2023,care a durat și așa prea mult pentru dosarele de dinainte de 01.04.2001 care erau doar pe hârtie, după această dată, cca 2/3 din ele, erau în format electronic, doar au vrut să angajeze 1000 de pile care vor rămâne definitiv angajați cu salarii barosane la casele de pensii județeene.
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 9:23am
Smile!

Sistemul juridic este similar unui castel de cărți, Constituția și legile constituționale stau la baza castelului, fiind chiar fundația, totul în continuare se construiește pe nivele conform ierarhiei actelor normative. În acest sens, în limitele constituției, sunt emise actele cu putere de lege (legi și ordonanțe – ca efect al delegării), iar, pentru a stabili maniera în care acestea produc efecte, avem acte normative de punere în aplicare (hotărâri de guvern, ordine, instrucțiuni etc). Fiecare nivel se bazează pe legalitatea și constituționalitatea nivelului pe care se sprijină și, similar unui castel de cărți, înlăturarea cărții de jos atrage prăbușirea cărților de mai sus care se sprijineau pe aceasta.


Ordinul privind evaluarea pensiilor este în aer odată cu abrogarea legii în baza căruia a fost emis.Nu are susținere legală începând cu 1 ianuarie 2024.

Totul este făcut, ca să se spună că se face ceva, încercând să dreagă niște inechități pe de o parte și creând altele pe de altă parte, inechități la care s-a ajuns tot din cauza prostiei și incapacității de a pune cap la cap lucrurile, cât și din cauză că dacă ar stabili o pensie corectă și pentru cel mai amărât pensionar care chiar dacă a lucrat pe salariul minim, acea pensie care i s-ar cuveni ar trebui să-i permită să trăiască. Dar, dacă ar face astfel, cei care nu au stat pe salariul minim ar ajunge la pensii foarte frumoase strict pe contributivitate.
Ori, așa ceva, nu vor face pentru că banii pe care ar trebui să-i dea, îi folosesc pentru alte scopuri.

Sper că am scris inteligibil. Nu mai recitesc.
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 05/10/2024 9:26am
Constanta :
@Ovidiu
"Dna Constanta eu cred ca foarte multe articole din Lg 360/2023 vor fi contestate la Avocatul Poporului , ICCJ si CCR "


Avocatul Poporului e prea puțin avocatu' populației.
EL, ar trebui să fi făcut deja acțiuni la Curtea Constituțională, înainte ca Legea publicată în monitorul oficial să producă efecte.

Da', PUTEREA, este acolo unde E!


Eu am sesizat Avocatul Poporului in noiembrie 2023 la aparitia formei legii 360/2023 cum ca este neconstitutional ca pensia de invaliditate sa nu mai fie stagiu asimilat(art.14) si am primit raspuns oficial ca legea nu este inca in vigoare si ei nu pot sesiza CCR ul la randul lor. Dupa 1 septembrie vom fi mult mai multi care ne vom adresa din nou Avocatului Poporului sau pe ocolite prin instante care sa ne duca spre CCR ( dar e mai lung drumul prin instante, ideal e prin Avocatul Poporului pt dureaza mult mai repede).
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 9:30am
@Gică_H
"dosarele de dinainte de 01.04.2001 care erau doar pe hârtie, "

Au fost recalculate prin 2004, când a mai fost o recalculare.


"HOTĂRÂRE nr. 1.550 din 23 septembrie 2004 (*actualizată*) privind efectuarea operaţiunilor de evaluare în vederea recalculării pensiilor din sistemul public, stabilite în fostul sistem al asigurărilor sociale de stat potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, în conformitate cu principiile Legii nr. 19/2000."


După 20 de ani, ce să știe ministresa muncii ori președintele casei naționale de pensii că dosarele vechi "cu probleme" au mai fost "digitalizate"!

Și nici mulți dintre cetățeni nu au habar!
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 05/10/2024 9:32am
Constanta :
Smile!

Sistemul juridic este similar unui castel de cărți, Constituția și legile constituționale stau la baza castelului, fiind chiar fundația, totul în continuare se construiește pe nivele conform ierarhiei actelor normative. În acest sens, în limitele constituției, sunt emise actele cu putere de lege (legi și ordonanțe – ca efect al delegării), iar, pentru a stabili maniera în care acestea produc efecte, avem acte normative de punere în aplicare (hotărâri de guvern, ordine, instrucțiuni etc). Fiecare nivel se bazează pe legalitatea și constituționalitatea nivelului pe care se sprijină și, similar unui castel de cărți, înlăturarea cărții de jos atrage prăbușirea cărților de mai sus care se sprijineau pe aceasta.


Ordinul privind evaluarea pensiilor este în aer odată cu abrogarea legii în baza căruia a fost emis.Nu are susținere legală începând cu 1 ianuarie 2024.

Totul este făcut, ca să se spună că se face ceva, încercând să dreagă niște inechități pe de o parte și creând altele pe de altă parte, inechități la care s-a ajuns tot din cauza prostiei și incapacității de a pune cap la cap lucrurile, cât și din cauză că dacă ar stabili o pensie corectă și pentru cel mai amărât pensionar care chiar dacă a lucrat pe salariul minim, acea pensie care i s-ar cuveni ar trebui să-i permită să trăiască. Dar, dacă ar face astfel, cei care nu au stat pe salariul minim ar ajunge la pensii foarte frumoase strict pe contributivitate.
Ori, așa ceva, nu vor face pentru că banii pe care ar trebui să-i dea, îi folosesc pentru alte scopuri.

Sper că am scris inteligibil. Nu mai recitesc.


Instantele de judecata vor fi arhipline cum au fost si sunt si acum de la aparitia Lg 263/2010 unde marea majoritate au castig de cauza , s-au castigat multe drepturi si la ICCJ si la CCR ! Deci mai sunt ceva sperante dar dureaza ca si timp si oamenii nu pot astepta din cauza saraciei si a varstei , din pacate !
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 9:39am
@Ovidiu
Cu privire la pensia de invaliditate de grad III, este și o altă problemă.
Cei care au cumulat pensia cu salariul, nu primesc puncte bonus, cu toate că au muncit și nu au ieșit la pensie de invaliditate că au vrut.

Pe de altă parte, consider că atâta timp cât o persoană a beneficiat de pensie de invaliditate pe legile anterioare legii 360/2023, trebuie să se considere perioada respectivă stagiu asimilat așa cum a fost scris în lege.


Altfel, cine se consideră nedreptățit, obligatoriu trebuie să conteste decizia.
Pentru că dacă va fi dată o hotărâre a curții constituționale la vreo eventuală acțiune, va fi valabilă pentru viitor, nu și pentru deciziile emise anterior.
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 05/10/2024 10:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
@ Constanta
Asa am interpretat si eu cat si dl. Mircea Carp referitor la perioada asimiliata a pensiei de invaliditate avuta pe Lg 263/2010 , daca am avut 10 ani pensie de invaliditate pe Lg 263/2010 cum scrie la art. 49 atunci pe noile decizii de pensii la stagii asimilate acea perioada de 10 ani ar trebui sa o regasesc acolo ca stagiu asimilat, daca nu trebuie contestata pt ca nu mi se pare normal sa nu fie daca a fost 'guvernata' de o lege care a specificat acest lucru. Cu toate ca si dupa 1 septembrie mi se pare discriminatoriu si nedrept ca pensia de invaliditate sa nu mai fie stagiu asimilat cum au stipulat ei in noua lege , nimeni nu s-a imbolnavit cu voia lui !
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 11:13am
Da!
Chestiunea este că logic și normal ar fi trebuit să se emită întâi o decizie în baza legii 263, care potrivit reglementărilor legale în vigoare până la data de 1 septembrie 2024, să evidențieze corect toate tipurile de stagii. Iar cu 1 septembrie să se calculeze pensiile preluandu-se acele date și să se recalculeze conform noii legi cu punctele de stabilitate.

Mă întreb cum vor "extrage" din deciziile prezente defalcat stagiul aferent perioadei pentru creșterea copilului până la doi ani.

O altă chestiune este că în formularul noii decizii de pensionare scrie "stagiul de cotizare realizat la data de 1 septembrie 2024"!!!!

Ori, de unde știu cât va fi stagiul la acea dată?!
Vor lua în calcul un stagiu POTENȚIAL realizat, pentru ca ulterior, când acel stagiu va fi contestat potrivit realizărilor, la recalcularea la cerere pensia recalculată astfel nu-și va mai păstra cuantumul în plată!!!
Asta este valabil pentru pensionarii care încă mai desfășoară o activitate.

Rămânerea în plată a cuantumului pensiei mai mare decât cel care se recalculează, este valabil doar pentru recalcularea generală, nu și la cerere!!!
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 11:33am
Erată:

Scrie:
"Suma punctajelor anuale realizate de titular la data de 31.08.2024:_______"

Nu stagiul de cotizare realizat la 1 septembrie 2024.
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 11:38am
Iftene Ovidiu :
Constanta :
@Ovidiu
"Dna Constanta eu cred ca foarte multe articole din Lg 360/2023 vor fi contestate la Avocatul Poporului , ICCJ si CCR "


Avocatul Poporului e prea puțin avocatu' populației.
EL, ar trebui să fi făcut deja acțiuni la Curtea Constituțională, înainte ca Legea publicată în monitorul oficial să producă efecte.

Da', PUTEREA, este acolo unde E!


Eu am sesizat Avocatul Poporului in noiembrie 2023 la aparitia formei legii 360/2023 cum ca este neconstitutional ca pensia de invaliditate sa nu mai fie stagiu asimilat(art.14) si am primit raspuns oficial ca legea nu este inca in vigoare si ei nu pot sesiza CCR ul la randul lor. Dupa 1 septembrie vom fi mult mai multi care ne vom adresa din nou Avocatului Poporului sau pe ocolite prin instante care sa ne duca spre CCR ( dar e mai lung drumul prin instante, ideal e prin Avocatul Poporului pt dureaza mult mai repede).




"LEGE nr. 360 din 29 noiembrie 2023
privind sistemul public de pensii
EMITENT
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1089 din 4 decembrie 2023"


Probabil în decembrie 2023. În noiembrie încă nu apăruse în Monitorul Oficial.


Asta o scriu spre știința celor care mai citesc pe aici.
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 05/10/2024 12:26pm
Constanta :
Iftene Ovidiu :
Constanta :
@Ovidiu
"Dna Constanta eu cred ca foarte multe articole din Lg 360/2023 vor fi contestate la Avocatul Poporului , ICCJ si CCR "


Avocatul Poporului e prea puțin avocatu' populației.
EL, ar trebui să fi făcut deja acțiuni la Curtea Constituțională, înainte ca Legea publicată în monitorul oficial să producă efecte.

Da', PUTEREA, este acolo unde E!


Eu am sesizat Avocatul Poporului in noiembrie 2023 la aparitia formei legii 360/2023 cum ca este neconstitutional ca pensia de invaliditate sa nu mai fie stagiu asimilat(art.14) si am primit raspuns oficial ca legea nu este inca in vigoare si ei nu pot sesiza CCR ul la randul lor. Dupa 1 septembrie vom fi mult mai multi care ne vom adresa din nou Avocatului Poporului sau pe ocolite prin instante care sa ne duca spre CCR ( dar e mai lung drumul prin instante, ideal e prin Avocatul Poporului pt dureaza mult mai repede).




"LEGE nr. 360 din 29 noiembrie 2023
privind sistemul public de pensii
EMITENT
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1089 din 4 decembrie 2023"


Probabil în decembrie 2023. În noiembrie încă nu apăruse în Monitorul Oficial.


Asta o scriu spre știința celor care mai citesc pe aici.


Am specificat mai sus , am facut sesizare imediat ce a aparut forma legii ca sa nu pierd timpul . Ma gandeam ca pana v-a fi adoptata apoi promulgata ( speram si o sesizare din partea partidelor la CCR ) poate rezolv ceva pozitiv . Multumim pt ajutor tuturor !
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: Constanta la data: 05/10/2024 1:08pm
Până când actul legislativ nu este publicat în Monitorul Oficial, nu există ca lege. Și dacă nu este menționată data intrării în vigoare, actul are putere de lege în termen de 3 zile de la data publicării.

O sesizare a ceva ce nu există ca lege, nu are temei legal. Sesizarea nu are obiect!
Re: DECIZII NOI Legea Nr. 360/2023 vs diverse acte
Scris de: petrica la data: 05/10/2024 4:54pm
”Noi deja avem procesul de evaluare finalizat 99,9 la sută. 150 de mii de dosare mai avem din 1,4 milioane. Procesul de evaluare se va finaliza. Colegii fac softul, emitem taloanele”, spunea șeful CNPP. Evaluarea asta se face de cativa ani buni si nu se mai termina. Nu se va termina nici la 1 septembrie, in mod sigur. Iar domnul Baciu știe atat de multa matematică...! Pentru dansul 150 de mii de dosare din cele 1,4 milioane reprezinta 0,1% ! :))))
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2