Subiect "Cumul pensie cu salariu" Deschis de MihaelaS la data: 05/10/2024 3:06pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumul pensie cu salariu
Scris de: MihaelaS la data: 05/10/2024 3:06pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Voi iesi la pensie de limita de varsta in conditiile art 56 din legea 360/2023 adica 35 ani contributivi + 7 asimilati.
E dreptul meu.
Vreau sa continui sa lucrez si iar e dreptul meu cf. art 105 di aceeasi lege:
Articolul 105
În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri dintr-o activitate pentru care se datorează contribuții de asigurări sociale, potrivit Codului fiscal, precum și persoanele care desfășoară activitate în calitate de prestator casnic, potrivit Legii nr. 111/2022, și care datorează contribuția de asigurări sociale, indiferent de nivelul acestora, cu excepția:
a) soțului supraviețuitor beneficiar al unei pensii de urmaș care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d), mai mari decât salariul minim brut pe țară garantat în plată;
b) pensionarului, beneficiar al unei pensii anticipate, care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d).
Daca iau in considerare si urmatoarele articole:
Articolul 89
(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, în termen de 30 de zile de la data îndeplinirii acestor condiții, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază titularul.

Articolul 61(1) Actele la care se face referire la art. 89 alin. (2) din lege, pentru pensia pentru limită de vârstă și pensia anticipată, sunt, după caz:

p) adeverință eliberată de angajator/angajatori din care să rezulte că nu a optat pentru continuarea activității până la împlinirea vârstei de 70 ani, conform art. 46 alin. (2) din lege, în original
cum trebuie sa procedez?
Dau declaratie ca nu mai vreau sa-mi continui activitatea, se inchide ctr de munca si a doua zi imi face altul?
Precizez ca lucrez la firma particulara, nu la stat, nu trebuie concurs sau alte proceduri pt reangajare.
Multumesc anticipat
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: MihaelaS la data: 05/10/2024 3:07pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Art 61 este din norme HG 181/2024
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: MihaelaS la data: 05/10/2024 3:18pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
De fapt nu dau eu declaratia, da angajatorul o declaratie ca a incetat ctr meu de munca?
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: GicaH la data: 05/11/2024 4:49am
MihaelaS :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Voi iesi la pensie de limita de varsta in conditiile art 56 din legea 360/2023 adica 35 ani contributivi + 7 asimilati.
E dreptul meu.
Vreau sa continui sa lucrez si iar e dreptul meu cf. art 105 di aceeasi lege:
Articolul 105
În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri dintr-o activitate pentru care se datorează contribuții de asigurări sociale, potrivit Codului fiscal, precum și persoanele care desfășoară activitate în calitate de prestator casnic, potrivit Legii nr. 111/2022, și care datorează contribuția de asigurări sociale, indiferent de nivelul acestora, cu excepția:
a) soțului supraviețuitor beneficiar al unei pensii de urmaș care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d), mai mari decât salariul minim brut pe țară garantat în plată;
b) pensionarului, beneficiar al unei pensii anticipate, care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d).
Daca iau in considerare si urmatoarele articole:
Articolul 89
(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, în termen de 30 de zile de la data îndeplinirii acestor condiții, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază titularul.

Articolul 61(1) Actele la care se face referire la art. 89 alin. (2) din lege, pentru pensia pentru limită de vârstă și pensia anticipată, sunt, după caz:

p) adeverință eliberată de angajator/angajatori din care să rezulte că nu a optat pentru continuarea activității până la împlinirea vârstei de 70 ani, conform art. 46 alin. (2) din lege, în original
cum trebuie sa procedez?
Dau declaratie ca nu mai vreau sa-mi continui activitatea, se inchide ctr de munca si a doua zi imi face altul?
Precizez ca lucrez la firma particulara, nu la stat, nu trebuie concurs sau alte proceduri pt reangajare.
Multumesc anticipat


Dați declarație că încetați activitatea pe vechiul contract și solicitați acordul angajatorului pentru încheierea altui contract de munca imediat.
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: luciana la data: 05/13/2024 3:48am
Art.46 se refera la persoanele care ating VARSTA STANDARD pentru pensionare conform anexei nr 5 din lege, acestea fiind obligate sa dea acea declaratie (controversata si mult dezbatuta) la angajator, cum ca nu doreste la pensie si vrea sa lucreze in continuare pana la 70 de ani.
Ori D-na Mihaela doreste sa solicite pensie pentru LIMITA DE VRSTA in baza art 56, care este cu totul atlceva decat VARSTA STANDARD.
Deci stimata doamna, nu va trebui sa dati nicio declaratie in acest sens.
Nefiind vorba de pensionarea pe art 46, nu va trebui sa dea nicio declaratie. (si nici angajatorul).
Parerea mea...
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: la pensie la data: 05/13/2024 8:55am
Consideram a fi corect raspunsul doamnei Luciana.
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: MihaelaS la data: 05/13/2024 9:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1