Subiect "Amănunte noua lege" Deschis de Cerban Adrian la data: 05/11/2024 3:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Amănunte noua lege
Scris de: Cerban Adrian la data: 05/11/2024 3:59am
Gen:barbat
Data nasterii:13.10.1956
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date Pensionat la limita de varsta
Intrebare:Nu sunt lămurit în legătură cu următoarele aspecte ale noii legi a pensiilor :
1. Am ieșit la pensie la limita de vârstă în 02.2021 dar decizia respectiva ia în calcul ca vechime doar pana în 12.2020 (din cauza întârzierii cu care se procesează datele). Presupun și sper ca acele puncte de stabilitate se vor calcula raportat la data ieșirii la pensie adică 02.2021 și nu 12.2020 asa cum stabilește prima decizie (circa 2 luni mai puțin).
2. Pentru stagiile asimilate, facultate și armata, am primit niște punctaje anuale conform vechii legi, e adevărat f. mici.
La recalculare pe noua lege acestea se pastreaza sau nu? Și se adaugă acele puncte suplimentare de 0,25 pe an de studii sup. și armata?
3.Eu am continuat activitatea neîntrerupt după pensionare și în prezent și anual am primit decizii de recalculare, ultima în 07.2023.
Decizia de recalculare pe care o voi primi pana în 01.sept.2024 pe noua lege va lua în calcul tot stagiul de cotizare pana la zi sau ar trebui sa solicit pana atunci o noua decizie de recalculare cu Stagiul efectuat după 07.2023?
Va mulțumesc anticipat pt răspunsuri.
Decizia
Re: Amănunte noua lege
Scris de: GicaH la data: 05/11/2024 4:45am
Cerban Adrian :
Gen:barbat
Data nasterii:13.10.1956
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date Pensionat la limita de varsta
Intrebare:Nu sunt lămurit în legătură cu următoarele aspecte ale noii legi a pensiilor :
1. Am ieșit la pensie la limita de vârstă în 02.2021 dar decizia respectiva ia în calcul ca vechime doar pana în 12.2020 (din cauza întârzierii cu care se procesează datele). Presupun și sper ca acele puncte de stabilitate se vor calcula raportat la data ieșirii la pensie adică 02.2021 și nu 12.2020 asa cum stabilește prima decizie (circa 2 luni mai puțin).
2. Pentru stagiile asimilate, facultate și armata, am primit niște punctaje anuale conform vechii legi, e adevărat f. mici.
La recalculare pe noua lege acestea se pastreaza sau nu? Și se adaugă acele puncte suplimentare de 0,25 pe an de studii sup. și armata?
3.Eu am continuat activitatea neîntrerupt după pensionare și în prezent și anual am primit decizii de recalculare, ultima în 07.2023.
Decizia de recalculare pe care o voi primi pana în 01.sept.2024 pe noua lege va lua în calcul tot stagiul de cotizare pana la zi sau ar trebui sa solicit pana atunci o noua decizie de recalculare cu Stagiul efectuat după 07.2023?
Va mulțumesc anticipat pt răspunsuri.
Decizia


1.Punctele de stabilitate se calculează la stagiul calculat la data depunerii cererii de pensionare.
2.Pentru stagiile asimilate (armata, studii superioare, etc.)ați primit puncte, care se regăsesc în total puncte realizate și nu mai primiti altele. Cele 0.25 puncte/an, menționate se dau celor care se pensionează începând cu 1 septembrie 2024, punctaj care este mai mic decât cel calculat și primit de cei pensionați până la 31 august 2024.
3.Ar trebui să cereți recalcularea pentru perioada lucrata după pensionare până la 1 septembrie, căci ei nu vor adăuga automat, iar legea spune că aveți dreptul să cereți recalcularea prin adăugare puncte pentru perioada după pensionare o data pe an, deci din iulie 2024.
Re: Amănunte noua lege
Scris de: Cerban Adrian la data: 05/11/2024 8:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
La pct. 1 și 3 am înțeles și va dau dreptate.
La pct. 2,nu sunt convins. Acele punctaje anuale obținute pt armata și facultate intrau în suma punctajelor anuale totale, care apoi se împărțeau la Stagiul complet de cotizare de 35 ani.
În schimb punctele pe facultate și armata pe noua lege, de 0,25 pe an se însumează cu punctele pe contributivitate și eventual de stabilitate, deci nu se mai împart la 35.Este cu totul altceva,cred.
Re: Amănunte noua lege
Scris de: GicaH la data: 05/11/2024 8:57am
Cerban Adrian :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
La pct. 1 și 3 am înțeles și va dau dreptate.
La pct. 2,nu sunt convins. Acele punctaje anuale obținute pt armata și facultate intrau în suma punctajelor anuale totale, care apoi se împărțeau la Stagiul complet de cotizare de 35 ani.
În schimb punctele pe facultate și armata pe noua lege, de 0,25 pe an se însumează cu punctele pe contributivitate și eventual de stabilitate, deci nu se mai împart la 35.Este cu totul altceva,cred.


Greșești, ceea ce spui se întâmpla la punctajul mediu anual(pe legea 263/2010), care în nouă lege nu se va mai aplica.
Re: Amănunte noua lege
Scris de: MihaelaS la data: 05/11/2024 3:48pm
GicaH :
Cerban Adrian :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
La pct. 1 și 3 am înțeles și va dau dreptate.
La pct. 2,nu sunt convins. Acele punctaje anuale obținute pt armata și facultate intrau în suma punctajelor anuale totale, care apoi se împărțeau la Stagiul complet de cotizare de 35 ani.
În schimb punctele pe facultate și armata pe noua lege, de 0,25 pe an se însumează cu punctele pe contributivitate și eventual de stabilitate, deci nu se mai împart la 35.Este cu totul altceva,cred.


Greșești, ceea ce spui se întâmpla la punctajul mediu anual(pe legea 263/2010), care în nouă lege nu se va mai aplica.


Calcul pe legea 263
N = nr de puncte total = puncte conform contributiei + puncte suplimente vechime grupe + puncte facultate, armata si alte asimilate
Coeficient 2023 = 1,41
Valoare pensie barbat 2023 =
N x 1,41 : 35 x 2032 lei =
N × 1,41 × 2032 lei : 35

Recalculare pe legea 360
(N + puncte stabilitate) × 2032 lei : 25 =
(N + puncte stabilitate) × 81 lei

N ramane acelasi. Se adauga doar punctele de stabilitate. N se poate schimba numai prin componenta de contributie, daca prin adeverinte se mareste suma pt care s- au platit contributii.

Punctajul pt facultate si armata ramane cel deja calculat.
Si eu, care voi iesi la pensie dupa 1.09.2024, voi primi punctaj pe facultate calculat la fel ca pt dvs daca a fost inainte de 04.2001.
Pt cei iesiti deja la pensie si pt cei ca au facut facultatea, armata inainte de 2001 nu se aplica 0.25 puncte / an.

Se aplica:

Articolul 138
(2) Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. a) și b) realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, la determinarea punctajului lunar se utilizează salariul minim pe economie, brut sau net, după caz, ori salariul de bază minim brut pe țară din perioadele respective.
(exact cum v-a fost deja calculat si cum mi se va calcula si mie)

Articolul 14
(1) În sistemul public de pensii sunt considerate perioade asimilate acele perioade în care asiguratul:
a) a urmat cursurile de zi sau, după caz, cu frecvență ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective ori a unui ciclu de studii universitare, de formare inițială, cu condiția absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, după caz;
b) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
Re: Amănunte noua lege
Scris de: GicaH la data: 05/12/2024 7:55am
MihaelaS :
GicaH :
Cerban Adrian :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
La pct. 1 și 3 am înțeles și va dau dreptate.
La pct. 2,nu sunt convins. Acele punctaje anuale obținute pt armata și facultate intrau în suma punctajelor anuale totale, care apoi se împărțeau la Stagiul complet de cotizare de 35 ani.
În schimb punctele pe facultate și armata pe noua lege, de 0,25 pe an se însumează cu punctele pe contributivitate și eventual de stabilitate, deci nu se mai împart la 35.Este cu totul altceva,cred.


Greșești, ceea ce spui se întâmpla la punctajul mediu anual(pe legea 263/2010), care în nouă lege nu se va mai aplica.


Calcul pe legea 263
N = nr de puncte total = puncte conform contributiei + puncte suplimente vechime grupe + puncte facultate, armata si alte asimilate
Coeficient 2023 = 1,41
Valoare pensie barbat 2023 =
N x 1,41 : 35 x 2032 lei =
N × 1,41 × 2032 lei : 35

Recalculare pe legea 360
(N + puncte stabilitate) × 2032 lei : 25 =
(N + puncte stabilitate) × 81 lei

N ramane acelasi. Se adauga doar punctele de stabilitate. N se poate schimba numai prin componenta de contributie, daca prin adeverinte se mareste suma pt care s- au platit contributii.

Punctajul pt facultate si armata ramane cel deja calculat.
Si eu, care voi iesi la pensie dupa 1.09.2024, voi primi punctaj pe facultate calculat la fel ca pt dvs daca a fost inainte de 04.2001.
Pt cei iesiti deja la pensie si pt cei ca au facut facultatea, armata inainte de 2001 nu se aplica 0.25 puncte / an.

Se aplica:

Articolul 138
(2) Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. a) și b) realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, la determinarea punctajului lunar se utilizează salariul minim pe economie, brut sau net, după caz, ori salariul de bază minim brut pe țară din perioadele respective.
(exact cum v-a fost deja calculat si cum mi se va calcula si mie)

Articolul 14
(1) În sistemul public de pensii sunt considerate perioade asimilate acele perioade în care asiguratul:
a) a urmat cursurile de zi sau, după caz, cu frecvență ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective ori a unui ciclu de studii universitare, de formare inițială, cu condiția absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, după caz;
b) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;


Fără supărare, dar dacă nu cunoașteți ordinea operațiilor, mai bine puneți paranteze, sau nu postați mod de calcul copiat ,postat greșit de alții pe Google sau Facebook.
Mă refer la modul de calcul pensie pe legea 263/2010, daca respectați ordinea operatiilor o să vă dea un rezultat greșit.
In rest aveți dreptate.
Re: Amănunte noua lege
Scris de: MihaelaS la data: 05/12/2024 8:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ordinea operatiilor o cunosc.Nu am copiat de nicaieri.
Veti observa ca daca intai imparti ceva la 35 si inmultesti cu 2032 este acelasi lucru cu a inmulti acel ceva cu 2032 si apoi imparti la 35.
Calculul este corect daca se face in ordinea expusa.
Am vrut sa evidentiez ca se renunta la coeficient si se imparte la toti la 25.
Re: Amănunte noua lege
Scris de: la pensie la data: 05/14/2024 2:51am
La prima decizie atat punctajul cat si vechimea au fost calculate cu datele pana la data depunerii cererii pentru pensie pentru limita de varsta, adica pana in luna decembrie 2020 si tot de la aceasta data vi s-a platit pensia. Punctele de stabilitate se calculeaza cu stagiul de cotizare tot pana in decembrie 2020 pentruca dupa data depunerii cererii din decembrie 2020 ati cumulat pensia cu salariu.
La recalcularea pensiei din septembrie 2024 se iau in calcul punctajele anuale realizate de pe ultima decizie la care se adauga punctele de stabilitate fara sa primiti punctaj suplimentar pentru stagiile de cotizare asimilate asa cum precizeaza si domnul Gica.
Asa cum precizeaza domnul Gica daca doriti ca la recalcularea din septembrie 2024 sa fie luat punctajul realizat pana la acea data cereti inainte de intrarea in vigoare a noii legi, o recalculare a pensiei pentru stagiul de cotizare lucrat dupa iulie 2023,
Re: Amănunte noua lege
Scris de: Cerban Adrian la data: 05/14/2024 10:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cred ca nu am fost inteles .Eu am depus cererea de pensionare la data implinirii varstei, adica 13.02.2021.
Din pacate la acel moment, casa de pensii a calculat vechimea si valoarea pensiei raportat la datele pe care ei le aveau la 31.12.2021.
Cred ca stiti ca asa lucreaza casele de pensii, cu intarziere de 1-2 luni din diverse motive, ca nu au datele de la finante , e.t.c..
In concluzie mi se pare corect sa se calculeze punctele de stabilitate raportat la data depunerii cererii si nu vechimea pe care au inscris-o pe prima decizie de pensie in care lipseste perioada 31.12.2020- 13.02.2021.
Re: Amănunte noua lege
Scris de: GicaH la data: 05/16/2024 12:28am
Cerban Adrian :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cred ca nu am fost inteles .Eu am depus cererea de pensionare la data implinirii varstei, adica 13.02.2021.
Din pacate la acel moment, casa de pensii a calculat vechimea si valoarea pensiei raportat la datele pe care ei le aveau la 31.12.2021.
Cred ca stiti ca asa lucreaza casele de pensii, cu intarziere de 1-2 luni din diverse motive, ca nu au datele de la finante , e.t.c..
In concluzie mi se pare corect sa se calculeze punctele de stabilitate raportat la data depunerii cererii si nu vechimea pe care au inscris-o pe prima decizie de pensie in care lipseste perioada 31.12.2020- 13.02.2021.

Deci perioada de 43 de zile nu v-au calculat-o la punctaj pensie, deoarece nu era făcută raportarea la REVISAL dar la prima recalculare, lucrând în continuare, v-au dat puncte și pentru acea perioadă 31.12.2020÷13.02.2021.
Eu zic că pentru o perioadă așa mică este nesemnificativ punctajul față de câștigul/beneficiul primit de indicele de corecție de 1,41. Mie mi-au tăiat definitiv din contribuție 4luni pentru concediu de studii, luat defalcat timp de 6 ani, la terminarea facultății, comasând cele 4 luni la sfârșit.
Re: Amănunte noua lege
Scris de: Cerban Adrian la data: 05/16/2024 5:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns.
Nu ma plang de pierderea initiala a punctajului aferent celor 43 de zile, pe care l-am recuperat ulterior la urmatoare acerere de recalculare.
Problema pe care mi-o pun este ca atunci cand se va face recalcularea pe legea noua, acele puncte de stabilitate, la care am dreptul, sa se calculeze raportat la data cererii de pensionare , 13.02.2021, si nu sa se preia vechimea consemnata in prima decizie care este cu 43 de zile mai mica pentru ca a fost calculata raportat la 31.12.2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1