Subiect "pensie" Deschis de colocaru rodica la data: 08/30/2008 3:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: colocaru rodica la data: 08/30/2008 3:31am
Gen:
Data nasterii:08-10-1955
Stagiul de cotizare:28
Alte date:in perioada iulie 1987-martie 2001 am beneficiat de grI de munca
Intrebare:cum pot calcula pensia deoarece in rubricile din calculatorul dv de pensie este prevazuta numai rubrica 25 ani conditii sprciale.deasemeni valoarea punctului de pensie variaza si cred ca datele pe care le-am obtinut sunt eronate
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 08/30/2008 4:32am
Programul de calcul al pensiei calculeaza corect punctajul total si punctajul mediu al pensiei pentru cei care nu beneficiaza de reducerea stagiului complet de cotizare.
Pentru cei care beneficiaza de reducerea stagiului complet de cotizare numai punctajul total este corect. Punctajul mediu trebuie corectat prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare redus. Efectuarea acestei operatii prin program este dificila avand in vedere multitudinea cazurilor pentru care se acorda reducerea stagiului complet de cotizare si a erorilor care pot fi facute la introducerea datelor. Intradevar singurul caz in care se calculeaza automat este cel pentru 25 ani de grupa speciala.
In cazul dv fara grupa de munca aveati dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani .
Reducerea de varsta si de stagiu pentru anii de gr I se calculeaza cu programul de reducere a varstei de pensionare de pe site-ul nostru la punctual 7. Daca stagiul dv este fix 28 ani si pentru un stagiu in gr I cuprins intre 12 si 14 ani vi se deschide dreptul la pensie la limita de varsta in decembrie 2010 la varsta standard de pensionare de 59 ani si stagiul complet de cotizare de 28 ani. Fata de aceasta varsta beneficiati de o reducere a varstei cu 7 ani si 2 luni. Deci aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 51 ani si 10 luni adica dupa 08 august 2007. Ne cerem scuze dar in conditiile prevederilor legii 19/2000 nu am putut sa facem o exprimare mai simpla.
In concluzie daca punctajul total a fost corect calculat, punctajul mediu al pensiiei il puteti corecta dv impartindu-l la 28 (stagiul complet de cotizare redus, in ani)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1