Subiect "Când pot ieși la pensie" Deschis de Banciu Mariana la data: 03/01/2024 5:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Când pot ieși la pensie
Scris de: Banciu Mariana la data: 03/01/2024 5:40am
Gen: feminin
Data nasterii:07.04.1967
Stagiul de cotizare:26
Alte date:15 ani grupa în condiții deosebite, trei copii
Intrebare:când pot ieși la pensie?
Re: Când pot ieși la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/04/2024 2:09am
Conform noii legi a pensiilor 360/2023, care este prevazut sa intre in vigoare incepand cu data de 01 septembrie 2024, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare, la varsta de 63 ani si 1 luna adica in data de 07 mai 2030.
Pentru stagiu de 15 ani lucrati in grupa conditii deosebite de munca se acorda o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani iar pentru nasterea si cresterea a 3 copii se acorda o reducere a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni, dar din pacate dv nu puteti beneficia de aceste reduceri pentruca acestea sunt conditionate de realizarea stagiului complet de cotizare contributiv (lucrat) care in cazul dv este de 35 ani.
Re: Când pot ieși la pensie
Scris de: Banciu Mariana la data: 03/24/2024 3:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: daca am trei copii pot ieși anticipat și să beneficiez de reducere 1,6ani
Re: Când pot ieși la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/26/2024 10:09am
Nu puteti beneficia de o asemenea pensie.
Pe langa pensiile pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca sau pentru nasterea unui anumit numar de copii si pensia anticipata este conditionata de realizarea stagiului complet de cotizare contributiv (lucrat) de 35 ani.
Numai pensia pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 1 luna se poate obtine daca aveti stagiul minim de cotizare contributiv (lucrat) de 15 ani.
Re: Când pot ieși la pensie
Scris de: Banciu Mariana la data: 03/27/2024 1:27am
Gen: fem
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:daca am 35 de ani vechime pot ieși la pensie anticipata cu reducere vârstei de 1,6 ani pentru cei trei copii
Re: Când pot ieși la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/27/2024 12:23pm
V-am raspuns mai sus la aceasta intrebare. Nu puteti beneficia de aceasta reducere pentruca nu aveti stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani
Re: Când pot ieși la pensie
Scris de: Banciu Mariana la data: 03/29/2024 6:33pm
Gen:fem
Data nasterii:17.04.1967
Stagiul de cotizare:
Alte date:26 ani vechime și 15 ani in Italia,trei copii
Intrebare:pot ieși anticipat se consideră anii lucrați în Italia cu contract?
Re: Când pot ieși la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/01/2024 4:11am
Stagiile de cotizare lucrate in o tara din Uniunea Europeana, daca sunt dovedite, se iau in calcul la acordarea pensiei in Romania.
Deci asa cum a precizat in raspunsul anterior, pentru stagiu de 15 ani lucrati in grupa conditii deosebite de munca se acorda o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani iar pentru nasterea si cresterea a 3 copii se acorda o reducere a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni, care se cumuleaza si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta dupa data de intrare in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023.
Re: Când pot ieși la pensie
Scris de: Banciu Mariana la data: 04/03/2024 12:30am
Gen:fem
Data nasterii:23.04.1967
Stagiul de cotizare:39
Alte date:3 copii
Intrebare:grupa nu a fost recunoscută de casa de pensii,pot ieși anticipat in septembrie 2024
Re: Când pot ieși la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/03/2024 2:21am
Datele dv sunt incerte. Acum ati dat a treia zi de nastere
Conform noii legi a pensiilor 360/2023 aveti dreptul la urmatoarele drepturi la pensie :
- pensie anticipata, diminuata, la varsta de 58 ani si 1 luna daca stagiul de cotizare lucrat in Romania cumulat cu cel din Italia este mai mare de 35 ani si mai mic de 40 ani
- pensie pentru limita de varsta, nediminuata, la varsta de 58 ani si 1 luna daca stagiul de cotizare lucrat in Romania cumulat cu cel din Italia este mai mare de 40 ani .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1