Subiect "puncte de strabilitate ptr somaj" Deschis de Stere D la data: 03/16/2024 2:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
puncte de strabilitate ptr somaj
Scris de: Stere D la data: 03/16/2024 2:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In expunerile de la televizor se arata ca ptr somaj se acorda 0,25 pc . Daca esti pensionat , stagiu de somaj a fost contributiv . Se acorda puncte suplimentare ptr stabilitate ?
Re: puncte de strabilitate ptr somaj
Scris de: GicaH la data: 03/16/2024 7:08am
Stere D :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In expunerile de la televizor se arata ca ptr somaj se acorda 0,25 pc . Daca esti pensionat , stagiu de somaj a fost contributiv . Se acorda puncte suplimentare ptr stabilitate ?


Nu, cei pensionați raman cu punctele calculate si aflate pe decizie, dar vor primi puncte de stabilitate pentru stagiul contributiv de peste 25 ani.
Re: puncte de strabilitate ptr somaj
Scris de: la pensie la data: 03/18/2024 3:48am
Atat in noua lege a pensiilor cat si in normele de aplicare ale acesteia nu se face nicio referire la perioada de somaj/
Asa cum precizati si dv pe perioada de somaj s-a platit contributie si deci este perioada contributiva si conform prevederilor art 85 din legea pensiilor 360/2023 pentru stagiu de cotizare contributiv se acorda puncte suplimentare de stabilitate.
Totusi cred ca este bine sa asteptam sa vedem cum va proceda Casa de pensii la recalcularea pensiilor in plata la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.In ceea ce priveste punctajul luat in calcul pe perioada de somaj la recalcularea pensiilor in plata la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, domnul Gica are dreptate, se va mentine punctajul acordat la ieirea la pensie.
Re: puncte de strabilitate ptr somaj
Scris de: luciana la data: 03/28/2024 3:16am
In interpretarea prevederilor de mai jos, eu consider ca pentru somaj se acorda puncte de stabilitate, deoarece este definit ca perioada contrbutiva de catre

NORME METODOLOGICE

ART. 12 (1) În situația persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) din lege, constituie stagiu de cotizare contributiv în sistemul public de pensii perioadele pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale.

iar legea spune ca

LEGEA 360/2023
Art. 6. - (1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, următoarele persoane:
e) persoanele care beneficiază de drepturi băneşti lunare ce se asigură din bugetul asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile legii, denumite în continuare şomeri;
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1