Subiect "recalculare dupa noua lege" Deschis de ady la data: 03/24/2024 10:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare dupa noua lege
Scris de: ady la data: 03/24/2024 10:19am
In 12.11.2023 am cerut lamuriri privind recalcularea pensiei dupa noua lege si am primit raspunsul de mai jos .Acum ca au aparut normele se poate reface calculul ?

Gen:M
Data nasterii:22.10.1967
Stagiul de cotizare:50ani 4 luni 20 zile
Alte date:pensionat in oct 2020 continuat activitatea
indice 1.41 ,punctaj mediu 4.19023 total puncte 82.9548 ( la ultima recalculare)
cond normale 1 an 4luni 4 zile
cond speciale 23 ani 10 luni 0 zile
gr 1 5 ani 2 luni 3 zile
perioade necontributive 14 ani 0 luni 20 zile
somaj ant 2001 20 zile
stagiu asimilat 6 ani 0 luni 13 zile conf art 49 lg 26/2010
facultate 5 ani ,armata 1an 4 luni
puncte con normale 17.26863
puncte cond speciale 38.90093
puncte pensie suplim 2.03995
puncte suplim grupe 24.74529

la pensie :
Pentru domnul Nico
Domnul Adi a primit un stagiu de cotizare suplimentar de 14 ani pentru stagiile lucrate in grupele de munca.

Pentru domnul Adi
Pensiile in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 vor fi recalculate in doua etape astfel :
1 La data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor pensia va fi recalculata astfel :
- Se calculeaza un stagiu de cotizare contributiv
La stagiu de cotizare contributiv nu se ia in calcul perioada facultatii si a stagiului militar. Din pacate in prezent nu stim daca stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca se ia in calcul si speram ca sa fie precizat acest lucru in normele de aplicare ale noii legi a pensiilor
-Se calculeaza un punctaj suplimentar pentru stabilitate in functie de stagiu de cotizare contributiv.

- Se cumuleaza punctajul suplimetar de stabilitate cu punctajul anual calculat la iesirea la pensie. In cazul dv 82.9548 puncte.
- Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea sumei celor doua punctaje cu Valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este stabilit la 81 lei
Acest calcul este echivalent cu eliminarea indicelui de corectie.
In cazul dv apreciem ca valoarea pensiei iesita din acest calcul va fi mai mare decat cea in plata.
2. Recalcularea punctajelor realizate in perioada inaintea datei de 01 aprilie 2001 prin luarea in calcul a salariilor brute (inclusiv prime, sume pentru ore suplimentare sau sume castigate in acord) celor care depun adeverinte pentru dovedirea acestor salarii.
Aceasta recalculare se face in termen de 6 luni de la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023.
Re: recalculare dupa noua lege
Scris de: Ion la data: 03/25/2024 6:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Veți primi 7,65 puncte stabilitate.
Acestea se adună la total puncte realizate.adca: 82,9548+7,65=90,6048
90,6048*81=7338 lei viitoarea pensie.
Rămâne în plata vechea pensie de 8349 lei urmând ca indexarea anuală să se acorde după ce cele doua pensii devin egale.
Re: recalculare dupa noua lege
Scris de: la pensie la data: 03/26/2024 9:13am
Desi in prezent cunoastem mai bine cum se calculeaza punctele de stabilitate nu va putem face calculul acestuia deoarece datele dv sunt neclare si din aceasta cauza va putem preciza numai modul de calcul astfel :
1, Se calculeaza un stagiu de cotizare contributivLa stagiu de cotizare contributiv nu se ia in calcul :
- perioada facultatii
- perioada stagiului militar.
- stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca
- perioada lucrata in care ati cumulat pensia cu salariu

2. Se calculeaza un punctaj suplimentar pentru stabilitate in functie de stagiu de cotizare contributiv. Punctajul calculat de domnul Ion este inexact. Dupa aprecierea noastra acest punctaj este mai mic de 3 puncte.3. Se cumuleaza punctajul anual de pe ultima decizie cu punctajul de stabilitate
4. Se inmulteste punctajul calculat la punctul 3 cu valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este de 81 lei.
Re: recalculare dupa noua lege
Scris de: Stere D la data: 03/28/2024 7:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Se calculeaza un stagiu de cotizare contributiv La stagiu de cotizare contributiv nu se ia in calcul :
- perioada facultatii
- perioada stagiului militar.
- stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca
- perioada lucrata in care ati cumulat pensia cu salariu
- SOMAJ
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1