Subiect "Adeverințā stagiu" Deschis de Mihai la data: 03/28/2024 8:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverințā stagiu
Scris de: Mihai la data: 03/28/2024 8:37am
Gen:M
Data nasterii:1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Bună ziua, am o adeverință stagiu care are rubrici cu An , lună , zile , ore...etc..şi în dreptul fiecărei luni..pe orizontala..urmează ..zile..ore..etc. Spre exemplu : anul 2005 ,luna 1 , zile 22 ,ore 8..şi tot asa..unele sub altele..întrebare : ca să-mi calculez eu singur..ce adun ? lunile ?..sau zilele ? Dacă adun lunile pe fiecare an,e ok,înțeleg. Dacă adun doar zilele..22...23..din dreptul fiecărei luni,îmi dă o cifră care împărțită la 30,rezultă mai puține luni..deci ce adun?..lunile din fiecare an ? sau zilele din dreptul fiecărei luni ?..Sper că m-am făcut înțeles şi mă scuzați că am scris cam mult...mulțumesc.
Re: Adeverințā stagiu
Scris de: la pensie la data: 03/28/2024 10:27am
Am inteles ce vreti sa spuneti dar cred ca trebuia sa precizati cine a eliberat adeverinta si la ce vreti sa o folositi.
Presupunem ca situatia (nu adeverinta) este eliberata de Casa de pensii iar zilele din fiecare luna sunt zile lucratoare care nu pot fi folosite la calculul stagiului de cotizare care se calculeaza in zile calendaristice. Transformarea din zile lucratoare in zile calendaristice o face numai Casa de pensii
Deci daca nu ati avut concedii fara plata sau invoiri in anii respectivi adunati anii din situatie.
Re: Adeverințā stagiu
Scris de: Nicu la data: 03/28/2024 10:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pentru domnul Mihai:
Ca o confirmare la cele spuse de catre domnul la pensie , ca sa va faceti o idee , va spun asa: intre 2001 si 2023 am avut 65 zile de concediu medical(de-a lungul acestor ani). Aceste 65 de zile, sint transformate in zile calendaristice , de catre Casa de Pensii, in cuantum de 3 luni si 3 zile de stagiu (Prestatii asigurari sociale). Am extras din situatia mea din cont CNPP
Re: Adeverințā stagiu
Scris de: Mihai la data: 03/28/2024 11:19am
Gen:M
Data nasterii:1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: e vorba de un an stagiu cumpărat de mine şi plătit lunar pe salariu minim economie.. la casieria casei de pensii..am cerut adeverintă..mi-au trimis-o pe mail..dar nu pricep nimic...înțeleg dar nu pricep cum adun...lunile sau zilele ??..figureaza lunar 22..23..zile..mulțumesc
Re: Adeverințā stagiu
Scris de: la pensie la data: 03/28/2024 11:28am
In acest caz considerati stagiu de cotizare contributiv numarul de luni pentru care ati platit contributie de asigurare sociala pe contract incheiat cu Casa de pensii.
Re: Adeverințā stagiu
Scris de: Nicu la data: 03/28/2024 11:30am
Mihai :
Gen:M
Data nasterii:1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: e vorba de un an stagiu cumpărat de mine şi plătit lunar pe salariu minim economie.. la casieria casei de pensii..am cerut adeverintă..mi-au trimis-o pe mail..dar nu pricep nimic...înțeleg dar nu pricep cum adun...lunile sau zilele ??..figureaza lunar 22..23..zile..mulțumesc


In opinia mea: Fiind stagiu cumparat, perioada cumparata este ,de la data de inceput pina la data de sfirsit, stagiu de cotizare contributiv. In acest caz daca ati cumparat 1an si 3 luni , de exemplu, aveti 1 an si 3 luni de stagiu de cotizare contributiv.
Nu caut sa inteleg de ce va preocupa acest calcul ( este dreptul Dvs.totusi), dar daca adunati lunile ar trebui sa rezulte perioada cumparata( presupunind ca nu ati cumparat si zile)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1