Subiect "Erori comise la utilizarea programului" Deschis de lapensie la data: 01/29/2010 7:32am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
Erori comise la utilizarea programului
Scris de: lapensie la data: 01/29/2010 7:32am
Erori comise la completarea datelor in programul de estimare pensie.
1.Cea mai frecventa eroare este cea privind introducerea sporului de vechime in program.
Majoritatea utilizatorilor nu introduc sporul de vechime desi acesta poate fi completat conform explicatiei de pe forum la „Sporul de vechime”.
2.Alta eroare aparenta este continuarea introducerii sporurilor dupa data de 1 aprilie 1992 cand instructiunile de completare a cartilor de munca prevedeau ca sporurile sa fie incluse in salariu. Mentinerea sporurilor este justificata numai daca la completarea cartilor de munca nu sau introdus sporurile.
3.Exprimarea salariului trebuie sa se faca in lei vechi (ROL) pana in iunie 2005 iar din iulie 2005 in lei noi (RON). Erorile de la aceasta regula dau diferente mari la estimarea pensiei in lunile respective .
4.Utilizarea coloanei de cod se face cu erori diferite asfel:
- utilizare simbolului F trebuie sa se faca numai pentru perioada cand s-a frecventat si s-a absolvit cursurile unei forme de invatamant superioare .
-Utilizarea codurilor P1, P2 si P3 se va face numai pe perioada stagiului potential acordat prin decizia de pensie de invaliditate .Folosirea acestor simboluri si concomitent a coloanei "salariul tarifar" se face numai in cazul cand se lucreaza pe aceasta perioada si se cotizeaza prin CAS ,fapt admis de lege numai in cazul P3.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: nemes liliana la data: 05/28/2009 5:18pm
lapensie :
Erori comise la completarea datelor in programul de estimare pensie.
1.Cea mai frecventa eroare este cea privind introducerea sporului de vechime in program.
Majoritatea utilizatorilor nu introduc sporul de vechime desi acesta poate fi completat conform explicatiei de pe forum la „Sporul de vechime”.
2.Alta eroare aparenta este continuarea introducerii sporurilor dupa data de 1 aprilie 1992 cand instructiunile de completare a cartilor de munca prevedeau ca sporurile sa fie incluse in salariu. Mentinerea sporurilor este justificata numai daca la completarea cartilor de munca nu sau introdus sporurile.
3.Exprimarea salariului trebuie sa se faca in lei vechi (ROL) pana in iunie 2005 iar din iulie 2005 in lei noi (RON). Erorile de la aceasta regula dau diferente mari la estimarea pensiei in lunile respective .
4.Utilizarea coloanei de cod se face cu erori diferite asfel:
- utilizare simbolului F trebuie sa se faca numai pentru perioada cand s-a frecventat si s-a absolvit cursurile unei forme de invatamant superioare .
-Utilizarea codurilor P1, P2 si P3 se va face numai pe perioada stagiului potential acordat prin decizia de pensie de invaliditate .Folosirea acestor simboluri si concomitent a coloanei "salariul tarifar" se face numai in cazul cand se lucreaza pe aceasta perioada si se cotizeaza prin CAS ,fapt admis de lege numai in cazul P3.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: la pensie la data: 05/29/2009 1:34am
Pentru Nemes Liliana
Presupunem ca nu ati dorit numai sa repetati explicatiile noastre ci ati dorit sa puneti o intrebare.
In acest caz reveniti si fara sa mai repetati explicatia noastra formulati-va intrebarea.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: Dan Corod la data: 09/12/2009 10:18am
Gen:M
Data nasterii:11.02.1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
1.Va multumesc pentru raspunsul primit la intrebarea ref. la pensia anticipata partiala si pentru consilierea de pe acest site.
2.Ce valori se trec in casutzele din fereastra initiala, la Serviciul militar (in cazul meu 6 luni, in intervalul in care aveam serviciu) si la Perioada de studii superioare (in cazul meu 5 ani, inainte de a incepe serviciul) ?
3.Valoarea rezultata a pensiei (cazul meu de calcul a P.A.P., cu cca 33 luni inainte de varsta standard) este valoarea finala la care trebuie aplicat coeficientul de penalizare sau programul tine cont de acest coeficient ?
Cu stima,
Dan Corod
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: la pensie la data: 09/14/2009 7:00am
Pentru Dan Corod
1. In casutele din prima fereastra cu date personale in casutele cu punctaje pentru serviciu militar si facultate nu treceti nimic . Aceste punctaje sunt calculate automat de catre program daca faceti urmatoarele modificari :
- In casuta cu inceperii activitatii completati data de 1 octombrie anul inceperii facultatii
- Pe perioada facultatii alegeti codul “F” fara a mai completa nimic in coloana salariu.
- Un an universitar este socotit de la I octombrie pana la 30 septembrie a anului urmator (inclusive vacanta) cu exceptia ultimului an in care v-ati angajat inainte de 1 octombrie.
2. Sporul de vechime l-ati calculat cu o mica eroare in sensul ca ati socotit si stagiul militar in perioada de vechime.
3. Valoarea pensiei calculate de program este valoarea pensiei fara diminuare. Deci pentru a calcula pensia anticipata partiala trebuie sa aplicati dv diminuarea.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: Alina Simon la data: 10/27/2009 9:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In cazul in care o persoana are in aceeasi luna 2 tarife orare, adica in perioada 01-16 a lunii are 6.1 lei/h si in perioada 17-30 a lunii are 8.3 lei/h, cum se introduc aceste data in programul d-voastra?

Va multumesc,

Alina Simon
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: la pensie la data: 10/29/2009 4:04am
Pentru Alina Simon
Asa cum am precizat pe site se face o estimare a pensiei.
Daca tariful orar se schimba in cursul lunii faceti o medie pe luna. La schimbarea tarifului la jumatatea luni este mai usor ca media va fi 6,1 + 8,3 / 2 = 7,2 lei, eroarea de calcul in acest caz este mica si nu influenteaza semnificativ rezultatul calculului.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: Alina Simon la data: 11/23/2009 11:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara,

Va rog sa ma ajutati am urmatoarea situatie:
O persoana trece de la pensie de invaliditate ( V11) la pensie pentru limita de varsta, in acest caz cum introduc datele in programul dvoastra, avand in vedere ca pe buletinul de calcul de la Casa de pensii, in perioada in care cumuleaza pensia de invaliditate cu veniturile din salarii apare de exemplu:
INV 345+ 160(C)...........(c)

Va multumesc anticipat!
Alina Simon
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: la pensie la data: 11/25/2009 5:12am
Pentru Alina Simon
La calculul pensiei la limita de varsta dupa pensie de invaliditate de gr III, in care a avut dreptul sa lucreze, in coloana codurilor se selecteaza codul “L” si in coloana salarii se cumuleaza pensia de invaliditate primita cu salariul (venitul) obtinut .
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: D. Lucia la data: 11/26/2009 6:46am
Gen:F
Data nasterii:20.07.1949
Stagiul de cotizare:34 ani 3 luni 5 zile (in conditii normale 19ani 7luni 16zile +pensie de invaliditate gr.2 14ani 7luni 19zile)
Alte date: pensie pentru limita de varsta din 01.10.2007
Intrebare:
Am un Buletin de calcul de la Casa de Pensii Bucuresti ce cuprinde perioada 10.08.1970-01.02.1993 ce cuprinde si punctajele anuale pentru perioada respectiva. Am introdus toate datele pe care le am (salariu/ora,salariu/luna+sporuri -unde era cazul, in lunile in care nu s-a lucrat a ramas necompletat) si din programul dvs. reiese alt punctaj.
Ex:
10.08.1970-01.07.1971 5lei/ora total lunar:1020
01.07.1971-01.09.1972 1120/luna total lunar: 1120
01.09.1972-26.07.1973 1340/luna total lunat: 1340

punctaj dat de casa de pensii: punctaj dat de programul dvs.:
1970 - 0.27917 1970 - 0.34379
1971 - 0.72740 1971 - 0.84378
1972 - 0.79662 1972 - 0.92408
1973 - 0.48628 1973 - 0.56512

Puteti sa-mi spuneti de unde ar putea veni diferenta?
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: la pensie la data: 11/27/2009 7:33am
Pentru D. Lucia
Diferenta intre cele doua punctaje provine din urmatoarele cause :
1. Punctajul calculat cu programul nostru contine si punctajul suplimentar pentru pensia suplimentara care in acesti ani este de 16% in anii 1970,1971 si 1972 si de 13 % in anul 1973.
Acest punctaj explica diferenta exacta pentru anii 1971 si 1972 si partial pentru anii 1970 si 1973.
In decizia de pensionare punctajul pentru pensie suplimentara este prezentat separat.
2. Restul diferentei pentru anii 1970 si 1973 provine de la faptul ca nu ati inceput activitatea de 1 august 1970 iar intreruperea activitatii nu s-a facut la 31 iulie 1973 si in acest caz Casa de Pensii a calculat in aceste luni numai zilele lucrate iar programul nostru calculeaza luna intreaga.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: Petru la data: 12/29/2009 3:36am
Gen: M
Data nasterii: 12.07.1948
Stagiul de cotizare: 38 ani si 1 luna (incluzand cel asimilat)
Alte date: Invaliditate gr. II
Intrebare:

Folosind programul pentru calcularea pensiei in cazul trecerii de la gr. III de invaliditate la gr. II, in coloana "Salariu tarifar" (in cadrul codului P3) se introduc doar sumele castigate ca salariu in perioada P3 sau se aduna si pensia corespunzatoare lunii respective?

Va multumesc.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: la pensie la data: 12/30/2009 3:41am
Pentru Petru
Datele dv sunt incomplete. Presupunem ca incepand cu decembrie 2009 ati fost incadrat in gr 2 de invaliditate si urmeaza sa va fie recalculati pensia.
In acest caz daca vreti sa va calculati pensia de gr 2 incepand din decembrie 2009 trebuie sa faceti urmtoarele corecturi:
1. Daca aveti cursuri universitare absolvite atunci modificati data inceperii activitatii cu data inceperii facultatii si pe perioada facultatii completati codul “F” in caz contrar eliminati codul “F” pe cele 6 luni din anul 1971. Un an universitar este socotit intre 1 octombrie pana la 30 septembrie anul urmator.
2. La vechimea socotita pentru sporul de vechime eliminati stagiul militar de 6 luni iar sporul de vechime trebuie completat pana in martie 1992.
3. Codurile P1, P2 si P3 se completeaza numai pe perioada stagiului potential. Deci in cazul pensiei de invaliditate din decembrie 2009 nu aveti stagiu potential si in acest caz eliminati toate codurile P2 si P3 anterioare acestei date si le inlocuiti cu codul “L” iar pe acea perioada completati in coloana salariu pensia de invaliditate primita cumulata cu eventualul salariu obtinut pe perioada in care ati lucrat pe perioada pensiei de gr 3.
4. Dupa data in care aveti pensie de invaliditate de gr 2 (decembrie 2009) nu mai completati nimic.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: Petru la data: 12/30/2009 3:42am
Gen: M
Data nasterii: 12.07.1948

Stagiul de cotizare: 38a+1l+29z (29a+2l+14z cond. normale si 8a+11l+15z st. asimilat) - asa reiese din decizie.

Alte date: Din 1.10.1999 in gr. 2 de invaliditate, din 1.06.2003 in gr. 3 de inv., iar din 1.12.2009 iarasi in gr. 2.

Intrebare:

In primul rand multumesc pentru raspuns.

1. Am studii universitare de 5 ani, la zi, intre 1.10.1966 si 31.09.1971, dar n-am dus adeverinta de la facultate prin care sa dovedesc ca am urmat cursuri de zi. Acum am obtinut adeverinta si o sa cer recalculare (nu mi se spusese despre acest lucru).

2. Ultima decizie aplicabila din 1.12.2009, imi stabileste o pensie de 837 lei. Nu am inteles prea bine ce-i stagiul potential, dar incercand mai multe variante de completare, doar cea actuala imi da o suma aproape identica, de 836 lei. In alte variante imi ieseau sume mai mari.

3. Nu am primit buletin de calcul pentru ultima decizie, iar acum am facut demersuri pentru asta.

Imi spuneti va rog daca este sau nu corecta introducerea de acum (user=pepe).

Va multumesc.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: la pensie la data: 12/30/2009 4:35am
Pentru Petru
Ati ales o varianta gresita care justifica valoarea pensiei calculate de Casa de Pensii si daca aceasta va multumeste este optiunea dv.
Noi va semnalam in continuare erorile pe care le faceti :
1.In perioada aprilie 1991 – februarie 1992 trebuie completat sporul de vechime de 12 % iar in martie 1992 15 %
2. Nu ati eliminat codurile P2 si P3 asa cum am indicat in raspunsul anterior la punctual 3.
Explicatia stagiului potential si a codurilor P2 si P3 este urmatoarea :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 12 ianuarie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Prin decizia de pensionare de invaliditate se acorda un stagiu potential daca la data acordarii pensiei de invaliditate aveti un stagiu de cotizare mai mic de 34 ani. In cazul dv fara a mai socoti stagiul asimilat pentru facultate ci numai stagiul de cotizare pe perioada lucrata si stagiile asimilate pentru stagiul militar si stagiul asimilat pe perioada cat ati avut pensie de invaliditate la 1 decembrie 2009 aveti un stagiu de cotizare de peste 38 ani deci prin ultima decizie de pensie de invaliditate nu vi s-a acordat stagiu potential.
Codurile P1, P2 si P3 se pun in programul de calcul al pensiei de invaliditate numai dupa data de pensionare pe o perioada egala cu stagiul potential. Deci daca dv in decizia din 1 decembrie 2009 nu aveti stagiu potential nu completati codurile P2 sau P3 nici inainte nici dupa aceasta data. Pe perioada cat ati avut pensie de invaliditate completati codul “L” iar la salariu completati valoarea pensiei cumulate cu veniturile castigate pe perioada lucrata cand ati avut pensie de invaliditate de gr 3 asa cum v-am explicat anterior.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: Petru la data: 12/30/2009 1:01pm
Gen: M
Data nasterii: 12.07.1948
Stagiul de cotizare: 38 ani
Alte date:
Intrebare:

Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra. Sper ca acum am introdus corect datele. Am primit un rezultat cu 8 lei mai mare decat in decizie. Am primit buletinul de calcul si in perioada 01.10.1999 - 01.04.2001 scrie doar "Pensie invaliditate" fara sume. Oare de aici apare diferenta?

In rest sumele corespund, doar ca pe cupoanele de pensie, cele in ROL sunt rotunjite la mii. Am observat ca acest lucru nu influienteaza rezultatul. O sa introduc acum si perioada facultatii pentru estimare.

Va rog sa-mi spuneti ce inseamna "la implinirea varstei pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensii".

Cu stima si multumiri.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: la pensie la data: 12/31/2009 2:56am
Pentru Petru
1.Este posibil ca diferenta sa apara de la perioada de pensie de invaliditate de dinainte de 1 aprilie 2001 dar nu pentru faptul ca nu sunt sumele trecute in buletinul de calcul ci din cauza ca sumele introduse in cacul difera de cele introduse de dv. In perioada inainte de aprilie 2001 determinarea valorii pensiei de invaliditate este mai dificila si este posibil sa fie erori atat in sumele introduse de dv cat si in cele introduse de Casa de Pensii.
2. Articolul 64 din legea pensiilor 19/2000 pe care il invocati prevede aceasta posibilitate de a putea opta la trecerea la pensia la limita de varsta (in cazul dv 12 ianuarie 2013) sa ramaneti cu pensia de invaliditate daca aceasta este avantajoasa.
Aceasta este una din “Capcanele legii pensiilor 19/2000” explicate de noi pe forum.
Ea consta in faptul ca pentru cei care au avut stagiul mic de cotizare la iesirea la pensie de invaliditate, au beneficiat de stagiu potential si au avut pensie de invaliditate mica este posibil ca pensia la limita de varsta sa fie mai mica decat pensia de invaliditate si in acest caz pensionarul poate opta pentru mentinerea pensiei mai mari adica a pensiei de invaliditate. Capcana consta in faptul ca pentru a opta trebuie sa stii cat va fi pensia la limita de varsta cand depui cererea si cand nici Casa de Pensii nu stie ce pensie la limita de varsta vei avea. Pentru aceste cazuri am creat posibilitatea unui calcul estimativ al pensiei cu ajutorul programului de “Calcul Pensie”. Dar multi pensionari cad in aceasta capcana si din pacate sunt pensionari cu pensii mici.
Nu este si cazul dv deoarece aveti stagiu mare de cotizare si la ultima decizie de pensionare si recalculare a pensiei nu beneficiati de stagiu potential.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare atunci se elimina aceasta capcana deoarece acesta lege prevede ca sa fie acordata automat pensia avantajoasa.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: Petru la data: 01/01/2010 11:33am
Gen: M
Data nasterii: 12.07.1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc foarte mult. Va doresc bucurii si sanatate in noul an.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: MAZARACHE VERONICA la data: 01/07/2010 8:21am
Gen:F
Data nasterii:11.01.1951
Stagiul de cotizare:28 ANI SI 11 LUNI
STAGIU COMPLET DE COTIZARE CONF:LG.19/2009 27 ANI SI 4 LUNI
STAGIU POTENTIAL:0
Intrebare:In 2001 am intrat la pensie de invaliditate gr.2 cu stagiile mentionate mai sus,in 09.2009 am trecut la pensie limita de varsta,ce ar trebui sa trec in perioada 2001-2009 in prima rubrica ce ,,L,, sau ,,P2,, si ce suma?
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: la pensie la data: 01/08/2010 8:50am
Pentru Mazarache Veronica
Asa cum am explicat anterior pentru calculul pensiei la limita de varsta la trecerea din pensie de invaliditate pe perioada cat ati avut pensie de invaliditate selectati codul “L” iar in loc de salariu treceti pensia de invaliditate primita.
Re: Erori comise la utilizarea programului
Scris de: nicolae.barbu la data: 01/28/2010 1:21pm
lapensie :
Erori comise la completarea datelor in programul de estimare pensie.
1.Cea mai frecventa eroare este cea privind introducerea sporului de vechime in program.
Majoritatea utilizatorilor nu introduc sporul de vechime desi acesta poate fi completat conform explicatiei de pe forum la „Sporul de vechime”.
2.Alta eroare aparenta este continuarea introducerii sporurilor dupa data de 1 aprilie 1992 cand instructiunile de completare a cartilor de munca prevedeau ca sporurile sa fie incluse in salariu. Mentinerea sporurilor este justificata numai daca la completarea cartilor de munca nu sau introdus sporurile.
3.Exprimarea salariului trebuie sa se faca in lei vechi (ROL) pana in iunie 2005 iar din iulie 2005 in lei noi (RON). Erorile de la aceasta regula dau diferente mari la estimarea pensiei in lunile respective .
4.Utilizarea coloanei de cod se face cu erori diferite asfel:
- utilizare simbolului F trebuie sa se faca numai pentru perioada cand s-a frecventat si s-a absolvit cursurile unei forme de invatamant superioare .
-Utilizarea codurilor P1, P2 si P3 se va face numai pe perioada stagiului potential acordat prin decizia de pensie de invaliditate .Folosirea acestor simboluri si concomitent a coloanei "salariul tarifar" se face numai in cazul cand se lucreaza pe aceasta perioada si se cotizeaza prin CAS ,fapt admis de lege numai in cazul P3.
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2