Subiect "STAGIU DE COTIZARE" Deschis de PETRU la data: 03/29/2024 2:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
STAGIU DE COTIZARE
Scris de: PETRU la data: 03/29/2024 2:34am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Daca am 34 ani stagiu de cotizare din care 11 ani grupa 2, pot iesi la pensie?
Re: STAGIU DE COTIZARE
Scris de: la pensie la data: 03/29/2024 4:16am
Nu putem raspunde la intrebare dv deorece datele sunt incomplete pentruca varsta de pensionare depinde de data nasteii.
Insa putem face presupunerea ca sunteti nascut dupa data de 01 ianuarie 1950 si atunci aveti varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
In aceste conditii aveti urmatoarele drepturi la pensie :
1- Pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, la varsta standard de pensionare de 65 ani.
2. Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 8 luni pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca la varsta de 61 ani si 4 luni.
Aceasta pensie este conditionata de realizarea stagiului complet de cotizare de 35 ani.
Daca realizati varsta de 61 ani si 4 luni inainte de 01 septembrie 2024 puteti sa va pensionati atunci conform actualei legi a pensiilor 263/2010, pentruca la stagiul de cotizare lucrat de 34 ani se cumuleaza si stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiului lucrat in grupa de munca de 2 ani si 9 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Daca realizati varsta de 61 ani si 4 luni dupa data de 01 septembrie 2024, cand este prevazut sa intre in vigoare noua lege a pensiilor stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiului lucrat in grupa de munca nu se mai cumuleaza la stagiul lucrat. Pentru realizarea stagiului complet de cotizare de 35 ani trebuie sa mai lucrati 1 an sau sa cumparati acest stagiu prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1