Subiect "stagiu de cotizare contributiv" Deschis de Camelia la data: 03/25/2024 4:50am
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2
stagiu de cotizare contributiv
Scris de: Camelia la data: 03/25/2024 4:50am
Gen:feminin
Data nasterii:dec.1968
Stagiul de cotizare: 32 ani in care am avut 2 ani de crestere copil intre 2001-2003(acest stagiu nu include stagiul suplimetar de la grupa)
Alte date:-15 ani grupa1/conditii speciale
-studii superioare 5 ani la zi
-2 copii
Intrebare:am o nelamurire legat la stagiul complet contributiv din noua lege a pensiilor.
Daca am inteles bine in noua lege a pensiilor pentru pensionare la limita de varsta si pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare aferenta grupei trebuie sa ai stagiul complet contributiv,care este 35 ani.
Eu am terminat facultatea la 24 de ani cand m-am si angajat,deci plus 35 ani pentru stagiul contributiv cerut de lege ajung la varsta de 59 ani.
Conform anului nasterii si anexei 5 din noua lege,varsta de pensionare pentru mine la limita de varsta este de 63 ani si 11 luni.
Intrebarea este :cum mai pot eu beneficia de reducerea de varsta aferenta grupei de munca de 7 ani si 6 luni si 1 an crestere a 2 copii,daca pentru realizarea stagiului contributiv de 35 ani trebuie sa mai lucrez pana la 59 ani?
Deci as mai beneficia doar de o reducere a varstei doar de vreo 5 ani?

Am vazut ca o persoana de sex feminin,nascuta tot in dec 1968,cu studii superioare 5 ani la zi, care a lucrat in conditii normale poate sa beneficieze de pensie cu 5 ani mai devreme adica la 58 ani si 11 luni avand 35 ani stagiul contributiv +5 ani stagiul asimilatde la facultate.

Nu prea inteleg cum pot sa-mi mai folosesc reducerea de la grupa si faptul ca am lucrat in conditii speciale.

Va multumesc!
Re: stagiu de cotizare contributiv
Scris de: Nicu la data: 03/27/2024 6:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Pt Popescu Valentina:

Poate ar trebui sa aratati putin respect.
Aici nu se lupta nimeni.
De unde cunoasteti ca cei care si-au exprimat opiniile , in mod extrem de civilizat , nu au lucrat in conditii grele?
Uite, tocmai ca am lucrat si noi.
Dreptatea nu este intotdeauna de partea celor care striga mai tare(in foarte putine cazuri).
Cu respect pentru ceilalti , este prima si ultima oara cind raspund la provocari.
Re: stagiu de cotizare contributiv
Scris de: Popescu Valentina la data: 03/27/2024 7:22am
nicolae :
Camelia :
petrica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: De acord, dar acei 35 de ani se compun și din anii suplimentari acordati datorita grupei de munca, ani care se considera contributivi.


Eu am înțeles din lege și din norme ca perioada suplimentare de la grupe est


Legea este făcută de niște unii care nu au muncit în viata lor nimic
dacă ar fi muncit și ar fi dat seama ca grupa de munca înseamnă condiții de mu ca grele.Nu ne mai aburiți cu legea făcută fără cap pentru ca nu- I duce.
nimic în viata lor, altfel s-ar
e necontributiva, acei 35 de ani trebuie efectiv lucrati pentru a beneficia de reducerea de la grupa 1/conditii speciale
Aici este nedumerirea mea,daca efectiv trebuie sa lucrez 35 ani,pentru a realiza stagiu contributiv, plus 24 ani varsta la care m-am angajat ating varsta de 59 de ani cand realizez stagiu contributiv,cum varsta standard pentru mine este 63 ani și 11 luni as mai beneficia de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani și 11 luni din reducerea de 7 ani și 6 luni.
Oare înțeleg eu greșit?


Reducerea varstei de pensionare nu este un drept absolut ci admis la indeplinirea unor conditii anume, adica, daca ati fi inceput activitatea nu la 24 dar la 20 atunci azi ati fi putut pretinde la reducerea varstei de pensionare totala de 7,5 ani...
Re: stagiu de cotizare contributiv
Scris de: Popescu Valentina la data: 03/27/2024 7:26am
nicolae :
Camelia :
petrica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: De acord, dar acei 35 de ani se compun și din anii suplimentari acordati datorita grupei de munca, ani care se considera contributivi.


Eu am înțeles din lege și din norme ca perioada suplimentare de la grupe est


Legea este făcută de niște unii care nu au muncit în viata lor nimic
dacă ar fi muncit și ar fi dat seama ca grupa de munca înseamnă condiții de mu ca grele.Nu ne mai aburiți cu legea făcută fără cap pentru ca nu- I duce.
nimic în viata lor, altfel s-ar
e necontributiva, acei 35 de ani trebuie efectiv lucrati pentru a beneficia de reducerea de la grupa 1/conditii speciale
Aici este nedumerirea mea,daca efectiv trebuie sa lucrez 35 ani,pentru a realiza stagiu contributiv, plus 24 ani varsta la care m-am angajat ating varsta de 59 de ani cand realizez stagiu contributiv,cum varsta standard pentru mine este 63 ani și 11 luni as mai beneficia de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani și 11 luni din reducerea de 7 ani și 6 luni.
Oare înțeleg eu greșit?


Reducerea varstei de pensionare nu este un drept absolut ci admis la indeplinirea unor conditii anume, adica, daca ati fi inceput activitatea nu la 24 dar la 20 atunci azi ati fi putut pretinde la reducerea varstei de pensionare totala de 7,5 ani...
Re: stagiu de cotizare contributiv
Scris de: Popescu Valentina la data: 03/27/2024 7:30am
nicolae :
Camelia :
petrica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: De acord, dar acei 35 de ani se compun și din anii suplimentari acordati datorita grupei de munca, ani care se considera contributivi.


Eu am înțeles din lege și din norme ca perioada suplimentare de la grupe est


Legea este făcută de niște unii care nu au muncit în viata lor nimic
dacă ar fi muncit și ar fi dat seama ca grupa de munca înseamnă condiții de mu ca grele.Nu ne mai aburiți cu legea făcută fără cap pentru ca nu- I duce.
nimic în viata lor, altfel s-ar
e necontributiva, acei 35 de ani trebuie efectiv lucrati pentru a beneficia de reducerea de la grupa 1/conditii speciale
Aici este nedumerirea mea,daca efectiv trebuie sa lucrez 35 ani,pentru a realiza stagiu contributiv, plus 24 ani varsta la care m-am angajat ating varsta de 59 de ani cand realizez stagiu contributiv,cum varsta standard pentru mine este 63 ani și 11 luni as mai beneficia de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani și 11 luni din reducerea de 7 ani și 6 luni.
Oare înțeleg eu greșit?


Reducerea varstei de pensionare nu este un drept absolut ci admis la indeplinirea unor conditii anume, adica, daca ati fi inceput activitatea nu la 24 dar la 20 atunci azi ati fi putut pretinde la reducerea varstei de pensionare totala de 7,5 ani...
Re: stagiu de cotizare contributiv
Scris de: Nick la data: 03/28/2024 3:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:


“Cred ca nu ati fost atent la datele mele.
Am făcut 5 ani universitari la zi,nu aveam cum sa incep lucru la 20 de ani.Poate nu știți dar înainte de 1989 prezența la școală era obligatorie.”

Vremuri trecute și uitate! Acum poți face 2-3 facultăți deodată în 3-4 ani, doctorat înainte de bac. Bac la 32-37 de ani și în final pensie mai mare decàt cei cu pensie contributivă.
Fiți mai atentă la vremurile noi pe care le trăim!
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2