Subiect "varsta pensionarii" Deschis de Groza Viorica la data: 04/03/2014 1:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionarii
Scris de: Groza Viorica la data: 04/03/2014 1:08am
Gen:feminin
Data nasterii:10.05.1958
Stagiul de cotizare:01.09.1978 pana in prezent
Alte date:am lucrat numai in invatamant
Intrebare: Vreau sa stiu data pensionarii la limita de varsta si data pensionarii anticipate fara diminuare si de asemenea data pensionarii anticipate cu penalizare.Vreau sa mai stiu daca din varsta pensionarii se scad ani pentru faptul ca am un copil.
De asemenea vreau sa intreb cand se revine la pensia intreaga daca m-as pensiona anticipat cu diminuare.
Re: varsta pensionarii
Scris de: la pensie la data: 04/04/2014 4:47am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 10 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 1 luna adica in 10 iunie 2014. Daca cereti pensie anticipata partiala mai tarziu diminuarea scade cu 9 % pentru fiecare an lucrat in plus peste varsta de 56 ani si 1 luna (0,75% pe luna). Diminuarea pensiei anticipate partiale ramane constanta de la data la care o cereti pana la varsta de 61 ani si 1 luna cand pensia se transforma automat (fara cerere) in pensie pentru limita de varsta.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 56 ani si 1 luna atunci cand realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 1 luna (va lipsesc 3 ani si 6 luni).
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1