Subiect "pensie la limita varsta" Deschis de georgeta m la data: 02/03/2010 4:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita varsta
Scris de: georgeta m la data: 02/03/2010 4:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am rugamitea de a-mi spune cand trebuie sa depun cerere pentru iesire la pensie la limita de varsta pentu a mi se elimina penalizarea.In prezent sunt pensionata partial anticipat.
- cind implinesc varsta standard de pensionare 59 ani si 4 luni sau la 56 ani si 4 luni (in cazul meu am avut reducerea varstei standard pentru grupa de munca cu 3 ani conf. deciziei de pensionare)
Re: pensie la limita varsta
Scris de: la pensie la data: 02/04/2010 6:58am
Daca trebuie sa cereti trecerea la pensie la limita de varsta de la pensie anticipata partiala inainte de adoptarea noii legi unitare a pensiilor, conform actualei legi a pensiilor aveti dreptul sa cereti aceasta trecere la varsta redusa pentru stagiul in grupa de munca (56 ani si 4 luni) daca ati avut grupa II de munca.
Daca inainte de a depune cererea se adopta noua lege unitara a pensiilor nu suntem singuri de prevederile noii legi dar proiectul pus in desbatere publica prevede ca trecerea se face fara cerere la varsta standard de pensionare neredusa (59 ani si 4 luni).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1