Subiect "calcul pensie" Deschis de mariana la data: 02/03/2010 7:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: mariana la data: 02/03/2010 7:53am
Gen:F
Data nasterii:26.08.1954
Stagiul de cotizare:35 ani 4 luni
Alte date:
Intrebare: in situatia in care anii de facultate se suprapun cu perioada lucrata, se acorda la calculul pensiei punctaj in plus? sau nu se ia in considerare facultatea?
va multumesc,
astept raspuns.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 02/05/2010 2:47am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioada studiilor universitare este recunoscut ca stagiu de cotizare asimilat daca aceste cursuri au fost urmate la zi iar pe aceasta perioada nu sunt luate in calcul alte castiguri. Pe perioada cursurilor universitare, daca acestea au fost urmate inainte de 1 aprilie 2001, se ia in calculul pensiei, salariul minim pe economie. Deci daca intradevar ati urmat cursurile la zi si in acelasi timp ati lucrat cu contract de munca si aceasta perioada este trecuta in carnetul de munca va trebui sa optati pentru varianta convenabila.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1