Subiect "Conditii de pensionare" Deschis de Dalina la data: 02/04/2010 2:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Conditii de pensionare
Scris de: Dalina la data: 02/04/2010 2:23am
Gen:m
Data nasterii:29.05.1950
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date: 25 ani cu grupa a II-a
Intrebare: Se ia in consideratie la calcularea stagiului de cotizare si acea suma care se primeste pentru ingrijirea unei persoane cu handicap? Va multumesc!
Re: Conditii de pensionare
Scris de: la pensie.com la data: 02/05/2010 4:17am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 29 mai 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 25 de ani completi in gr II vi se acorda un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 31 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite de 20 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careea puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni, adica in 29 noiembrie 2009 daca indeplineati si conditia ca stagiul de cotizare sa fie de minim 35 ani.
In privinta indemnizatiei pentru ingrijirea unei persoane cu handicap nu cunoastem detaliile privind modul cum este evidentiata aceasta indemnizatie si credem ca este mai bine sa va adresati Casei Judetene de Pensii de care apartineti unde prezentati dovezile prin care se acorda aceasta indemnizatie.
In principiu daca aceasta indemnizatie se acorda pe numele persoanei cu handicap nu beneficiati nici de stagiu si nici de introducerea in calculul pensiei dv a sumelor primite. Daca indemnizatia o primiti pe numele dv si pentru ea se plateste CAS atunci beneficiati si de stagiu de cotizare si de introducerea sumei la calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1