Subiect "pensie pt lucrul in strainatate" Deschis de Doina Chihaia la data: 02/04/2010 11:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pt lucrul in strainatate
Scris de: Doina Chihaia la data: 02/04/2010 11:54am
Gen:F
Data nasterii:decembrie 1950
Stagiul de cotizare:2o de ani in tara si 8 ani in Ungaria
Alte date:
Intrebare:Puteti sa-mi spuneti cum se va calcula cuantumul pensiei la limita de virsta?
Am lucrat in tara timp de 20 de ani si de 8 ani lucrez in Ungaria. In Ungaria, stagiul minim de cotizare este de 15 ani pt a putea primi pensie. Astfel, va trebui sa solicit pensie in tara.
Puteti sa-mi spuneti cum se va calcula cuantumul pensiei mele? La calcularea punctului de pensie se va avea in vedere si contributia pe care o platesc in Ungaria (platesc 9.5% salariu, aprox. 400 euro? Se vor regasi acesti bani in pensie sau anii lucrati in Ungaria se iau in calcul numai la calcularea stagiului de cotizare?
Re: pensie pt lucrul in strainatate
Scris de: la pensie la data: 02/05/2010 7:53am
Dumneavoastra veti primi o pensie asa zis comunitara. Aceasta pensie va fi compusa din doua parti, o parte pentru stagiul lucrat in Romania care va fi calculate si platita de Casa de Pensii din Romania si o parte pentru stagiul lucrat in Ungaria calculata si platita de institutia care se ocupa cu plata pensiilor in Ungaria.
Pensia comunitara poate fi ceruta in oricare tara adica Romania sau Ungaria acolo unde aveti domiciliul si unde doriti sa primiti pensia (le).
Dosarul de pensionare trebuie sa contina toate actele doveditoare atat din Romania cat si din Ungaria. Stagiile de cotizare sunt recunoscute ca vechime de la o tara la alta numai pentru deschiderea dreptului la pensie iar pensia este calculata separat asa cum am spus mai sus pentru activitatile din cele doua state.
In Romania
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveati dreptul In Romania la pensie la limita de varsta in iulie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 7 luni , stagiul complet de cotizare de 27 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 12 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Mai multe informatii pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Re: pensie pt lucrul in strainatate
Scris de: Chihaia Doina la data: 02/05/2010 1:13pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
De la casa de pensii mi s-a spus ca nu statul maghiar nu-mi va da pensie pt ca, la ei, stagiul minim de cotizare este de 15 ani si eu nu indeplinesc aceasta conditie si ca, anii lucrati in Ungaria se vor lua in seama numai ca numar (vechime). De aceea am intrebat cum va calcula statul roman pensia mea.
Re: pensie pt lucrul in strainatate
Scris de: la pensie la data: 02/08/2010 5:35am
Noi nu cunoastem continutul acordurilor bilaterale si nici normele de aplicare ale acestora ci numai niste principii care au fost prezentate in masmedia de catre diversii responsabili din domeniu, Este posibil sa fie corect ce spun cei de la Casa de Pensii insa suntem si noi nedumeriti privind continutul acordurilor bilaterale deorece s-a spus ca una din prevederile principale este aceea a recunoasterii stagiilor lucrate in una din tarile din UE in vederea deschiderii dreptului la pensie in alta tara din UE. Daca nu se recunoaste stagiul cotizat in Romania in vederea dreptului la pensie in Ungaria inseamna ca nu se respecta prevederea de mai sus.
Noi credem ca este oportun sa va adresati si institutiei din Ungaria care se ocupa cu pensile explicand faptul ca aveti un stagiu de cotizare de 20 ani in Romania si vedeti si raspunsul lor pe care sa-l comparati cu cel dat de Casa de Pensii din Romania. Daca acest raspuns este diferit am fi recunoscatori daca ni-l comunicati.
In ceeace priveste calculul pensiei din Romania asa cum am spus in mesajul anterior aveati dreptul la pensie la limita de varsta din iulie 2009 si indeplinind stagiul minim de 12 ani si 2 luni nu mai aveti nevoie de recunoasterea stagiului cotizat in Ungaria.
Modul de calcul al pensiei in Romania este urmatorul :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar avut la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada s-a adunat punctajul total).
Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.Valoarea punctului de pensie este anuntata de catre Casa Nationala de Pensii (CNPAS). In present valoarea punctului de pensie este de 732.80 lei.
Daca inainte de anul 1992 ati benficiat de alte sporuri in afara de sporul de vechime pentru a fi luate in calculul pensiei trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator cu aceste sporuri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1