Subiect "ani lucrati in strainatate se iau in calcul" Deschis de stan stela silvya la data: 02/04/2010 12:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ani lucrati in strainatate se iau in calcul
Scris de: stan stela silvya la data: 02/04/2010 12:00pm
Gen:F
Data nasterii:17.01.1959
Stagiul de cotizare:31
Alte date:din iulie 2007 lucrez in italia cu contract de munca
Intrebare:Am inceput activitatea in 1976 septembrie 14 timp de 20 ani am lucrat in aceeasi institutie apoi dupa 1996 la diferite societati mai putin 3 ani si 6 luni cand am fost in ajutor de somaj nu am lucrat.Pana in 2007 am lucrat in tara iar din iulie 2007 lucrez cu contract de munca in italia. Intrebarea mea este cand pot iesi la pensie avand un stagiu de cotizare in tara de 29 ani si in italia de aproape 3 ani. Ma ajuta cu ceva faptul ca lucrez cu contract in alta tara?Mereu am lucrat in informatica asa ca nu se vorbeste de grupa de munca fiind mereu -la drepturi personal tesa.Va multumesc anticipat dorindu-va numai bine Cu stima Silvya Stela Stan
Re: ani lucrati in strainatate se iau in calcul
Scris de: la pensie la data: 02/05/2010 9:23am
Dumneavoastra veti primi o pensie asa zis comunitara. Aceasta pensie va fi compusa din doua parti, o parte pentru stagiul lucrat in Romania care va fi calculata si platita de Casa de Pensii din Romania si o parte pentru stagiul lucrat in Italia calculata si platita de institutia care se ocupa cu plata pensiilor in Italia.
Pensia comunitara poate fi ceruta in oricare tara adica Romania sau Italia acolo unde aveti domiciliul si unde doriti sa primiti pensia (le).
Dosarul de pensionare trebuie sa contina toate actele doveditoare atat din Romania cat si din Italia. Stagiile de cotizare sunt recunoscute ca vechime de la o tara la alta numai pentru deschiderea dreptului la pensie iar pensia este calculata separat asa cum am spus mai sus pentru activitatile din cele doua state.
In Romania
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul In Romania la pensie la limita de varsta in 17 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala (diminuata) cu o anicipare maxima de 5 ani fata de 17 ianuarie 2019, dupa varsta de 55 ani, adica dupa 17 ianuarie 2014 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie minim 30 ani (completat cu stagiul lucrat in Italia.
Daca in anul 2010 se adopta noua lege unitara a pensiilor si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 2 ani si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta 17 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 62 ani si stagiul complet de cotizare de 32 ani.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 17 ianuarie 2016 cu conditia sa aveti stagiul de cotizare de 32 ani, pe care il indepliniti prin completarea cu stagiul lucrat in Italia, iar diminuarea pensiei va fi mare.
Toate aceste date sunt valabile atat timp cat nu vor aparea alte prvederi legale diferite.
Mai multe informatii pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1