Subiect "valoare pensie" Deschis de placinta elena la data: 02/04/2010 12:50pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valoare pensie
Scris de: placinta elena la data: 02/04/2010 12:50pm
Gen: F
Data nasterii: 6 mai 1951
Stagiul de cotizare: 31 ani 1 luna 1zi
Alte date:punctaj CNPAS 1,23993 ; punctaj grupa II 1,14581 ; facultate zi 1971 - 1976
Intrebare: ce valoare va avea pensia ? (trec de la anticipata partiala la limita virsta)
Va rog sa ma iertati ca va necajesc, dar nu stiu de ce nu-mi primeste datele la primul pas din programul de pe site si nicinu pot accesa tot progr. de calcul, ptr.ca nu am cartea de munca (e la CJP)
Va multumesc mult !
Re: valoare pensie
Scris de: la pensie la data: 02/06/2010 9:54am
Pentru o analiza corecta trebuia sa ne spuneti de unde ati luat punctajul pensiei, daca el contine punctajul suplimentar conform OU 209/2008 pentru grupa de munca.
Daca acest punctaj este luat din decizia de pensionare de la litera G contine punctajul suplimentar pentru grupa de munca si nu contine pe cel al studiilor universitare.
Punctajul pentru stadii universitare il puteti calcula dv cu programul de “Calcul pensie” introducand in program data inceperii activitatii data inceperii facultatii adica 1 octombrie 1971. Pe perioada facultatii alegeti codul “F” fara a mai completa nicio suma pana la angajare dar nu mai tarziu de septembrie 1976 dupa care alegeti codul “L” si completati salariile si sporurile lunare primite.
Valoarea pensiei o puteti calcula adunand punctajul suplimentar pentru studii universitare la punctajul pensiei nediminuate si inmultiti cu 732,80 valoarea punctului de pensie. Daca introduceti toate aceste date int-un singur program vi se calculeaza automat valoarea pensiei.
Punctajul suplimentar pentru gr II il introduceti in pagina de la intrarea in program.
Ne pare rau dar nu putem sa va facem noi aceste calcule.
Daca nu puteti continua sa introduceti date in program trebuie sa ne indicati unde ati ajuns si cum ati vrut sa continuati pentru a putea sa deducem eroarea pe care o faceti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1