Subiect "Reformulare" Deschis de Stefan la data: 02/05/2010 2:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reformulare
Scris de: Stefan la data: 02/05/2010 2:52am
Gen: Masculin
Data nasterii: 7/10/1957
Stagiul de cotizare: 33 de ani
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru rapiditatea raspunsului pe care din pacate nu l-am putut vizualiza la timp insa eu cred ca s-a comis o greseala in ceea ce priveste varsta mea deoarece nu cred ca ati calculat bine ptr. ca sunt nascut in 1957 deci v-as ruga daca este posibil sa mai reluati o data calculul pentru mine la pensie anticipata si anticipata partial !
Va multumesc din inima ptr. efortul altruist pe care il faceti ptr. toti cei aflati ca si mine in aceasta situatie !
Dumnezeu sa va ajute!
Reiau primul mesaj in copie :
Buna ziua,daca lucrez din Iunie 1975 cu pauza de aproxim.2 ani ptr. stagiul militar din 1977 pana la 1979,avand in acelas loc de munca 11 ani si 4 luni grupa 1,apoi trecand la grupa 2 de munca timp de 10 ani (mentionez ca acestea sunt trecute in cartea de munca)pana in 2001,va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cand as putea iesi la pensie anticipata ptr. ca sunt un pic incurcat in calcularea corecta a datelor mele? Va multumesc
Re: Reformulare
Scris de: la pensie la data: 02/08/2010 1:07am
Am reverificat raspunsul nostru la mesajul dv anterior si confirmam ca a fost facut corect calculul datelor dv de pensionare.
Credem ca dv faceti o eroare cumuland reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca si anticiparea de 5 ani pentru pensile anrticipata partiala sau anticipata fapt care nu este permis de legea pensiilor 19/2000.
Deci dv aveti urmatoarele variante de pensionare :
Varianta 1 daca stagiul dv de cotizare in gr I a fost echivalat cu conditii speciale in care reducerea este de 6 ani si va puteti pensiona la limita de varsta la varsta de 59 ani.
Varianta 2 daca stagiul dv de cotizare in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite in care reducerea este de 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni.
Pensionarea cu pensie anticipata partiala sau anticipata cu anticipare (in functie de stagiul de cotizare) de 5 ani deci la varsta de 60 ani.
Numai in cazul pensionarii cu pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani, daca stagiul total de cotizare la data pensionarii este mai mic de 45 ani, atunci se are in vedere reducerea varstei de pensionare de 4 ani si 6 luni din varianta 2 si nu se calculeaza diminuarea pensiei pentru aceasta perioada ramanand sa se calculeze diminuarea numai pentru 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1