Subiect "dovada handicap preexistent incadrarii in munca" Deschis de olaru maria la data: 02/05/2010 3:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dovada handicap preexistent incadrarii in munca
Scris de: olaru maria la data: 02/05/2010 3:53am
Gen:feminin
Data nasterii:09 noiembrie 1955
Stagiul de cotizare:33 de ani, 4 luni
Alte date:
Intrebare:Am 55 de ani impliniti, iar la varsta de 07 ani, adica in anul 1962, am suferit un accident in urma caruia ochiul drept mi-a fost protezat (adica nu mai am glob ocular, ci ochi de sticla, de cand aveam 7 ani). Am 33 de ani de munca, iar cei de la Casa de Pensii mi-au cerut o dovata medicala din anii 1960 din care sa rezulte acest handicap. Va rog sa-mi spuneti cum/de unde pot obtine un astfel de document in conditiile in care la spitalul din Brasov, unde am fost operata, mi s-a spus ca nu mai arhiva de acum 40 de ani? Parintii mei au murit, iar eu nu am nici un document doveditor din anii tineretii mele, adica sunt totusi 40 de ani... Va multumesc
Re: dovada handicap preexistent incadrarii in munca
Scris de: la pensie la data: 02/08/2010 1:33am
In subordinea consiliilor judetene sau a consiliilor locale ale sectoarelor din Bucuresti sunt organizate “Comisii de expertiza medicala a persoanelor cu handicap pentru adulti” care elibereaza certificate de handicap si unde puteti sa va interesati de posibilitate de a primi, retroactiv, un certificat de handicap.
Deci mai intai va interesati la Cosiliul judetean (consiliul local de sector daca sunteti din Bucuresti) de care apartineti unde are sediul aceasta comisie de expertiza apoi va prezentati si va sustineti cauza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1