Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de Dalina la data: 02/05/2010 11:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: Dalina la data: 02/05/2010 11:14am
Gen:m
Data nasterii:29.05.1950
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:25 ani cu grupa aII-a
Intrebare:Am 25 ani lucrati efectiv, 5 ani de facultate, 6 luni stagiu militar, 9 luni somaj. La acestea se adauga o suma pe care o primesc pt. ingrijirea unei persoane cu handicap. Suma vine din MAPN, este pe numele meu deci mi se retine contributia CAS. In aceste conditii ma pot pensiona la implinirea a 60 ani? Suma pe care o primesc in prezent ( echivalentul unui salariu minim pe economie) o voi mai primi si dupa eventuala pensionare? Va multumesc!
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/08/2010 3:37am
In aceste conditii calculele se modifica si devin :
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 29 mai 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 25 de ani completi in gr II vi se acorda un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare, impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare, stagiu militar si somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite intre 24 si 26 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani conform careea puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani, adica in 29 mai 2009 indeplinind si si conditia ca stagiul de cotizare sa fie de minim 35 ani.
In calculul reducerii varstei de pensionare de la mesajul anterior am facut o mica eroare pentru care ne cerem scuze, insa in conditiile datelor din acel mesaj nu influenta rezultatul final.
In conditiile in care primiti pensie la limita de varsta aceasta este compatibila cu indemnizatia pentru ingrijirea persoanei cu handicap si deci o veti primi in continuare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1