Subiect "DE CAND PRIMESC EFECTIV PENSIA" Deschis de DORINA la data: 02/06/2010 2:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
DE CAND PRIMESC EFECTIV PENSIA
Scris de: DORINA la data: 02/06/2010 2:33am
Gen:F
Data nasterii:17.01.1955
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:DE CAND PRIMESC EFECTIV PENSIA
Mi-am depus cererea de pensionare la Inspectoratul Teritorial de Munca, unde am Cartea de munca la data de 1.02.2010, astept sa primesc cartea si o adeverinta cu care ma voi duce la Casa de Pensii sa depun actele pentru pensie. Mentionez ca am cerut pensie anticipata partiala si nu stiu cand imi desfac contractul de munca, de cand primesc efectiv pensia astept pana primesc decizia de pensionare. Se poate suprapune pensia cu salariul pana primesc decizia?
Multumesc
Re: DE CAND PRIMESC EFECTIV PENSIA
Scris de: la pensie la data: 02/09/2010 1:50am
Pensia anticipata partiala nu se poate suprapune cu salariul.
Data de la care intra in plata pensia este data la care depuneti dovada incetarii activitatii dar nu inainte de primirea deciziei.
Primirea efectiva a pensiei se va face in luna urmatoare intrarii in plata a pensiei.
Deoarece de la depunerii dosarului de pensionare pana la calculul pensiei si emiterea deciziei se scurg cateva luni este preferabil ca la depunerea dosarului de pensie sa nu cereti incetarea activitatii si desfacerea contractului de munca ci aceasta trebuie sa o faceti numai la primirea deciziei de pensionare.
In caz contrar riscati ca o perioada sa nu primiti nici salariu nici pensie desi ulterior vi se acorda retroactiv pensia de la data incetarii activitatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1