Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Alexe Gheorghe la data: 02/06/2010 4:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Alexe Gheorghe la data: 02/06/2010 4:21am
Gen M
Data nasterii:01/01/1950
Stagiul de cotizare:33 ani si 6 luni in sistemul civil de pensii si 6ani si 7 luni subofiter Penitenciarul Focsani {am trecut in rezerva la cerere}
Alte date:
Intrebare:Daca pot iesi la pensie anticipat partial?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 02/09/2010 2:30am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei in sistemul public de pensii si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Ati fi putut cere pensie anticipata partiala (diminuata) cu o anticipare maxima de 5 ani fata de 01 ianuarie 2019, dupa varsta de 60 ani, adica dupa 01 ianuarie 2010 daca indeplineati si conditia ca stagiul de cotizare sa fie minim 35 ani.
Stagiul lucrat in sistemul militar de pensii nu este luat in calculul stagiului de cotizare pentru deschiderea dreptului la pensie anticipata partiala.
Dupa adoptarea noii legi unitare a pensiilor va fi recunoscut si acest stagiu si veti putea cere pensie anticipata partiala insa din pacate diminuarea va fi mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1