Subiect "Cum se transforma pensia de handicap in pensie la limita de varsta" Deschis de Mihaela Barbu la data: 02/06/2010 8:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum se transforma pensia de handicap in pensie la limita de varsta
Scris de: Mihaela Barbu la data: 02/06/2010 8:57am
Gen:F
Data nasterii:15.09.1952
Stagiul de cotizare:17 ani
Alte date: Pensionata la 01.03.1993, cu GRAD 1 de handicap, fiind nevazatoare din nastere.
Intrebare:
Buna ziua,
Din intamplare am vazut pe forum aceste discutii (sunt sora persoanei in cauza).
Am marea rugaminte sa ma lamuriti si pe mine.
Deci, sora mea a lucrat in cadrul cooperativei de invalizi 17 ani, Grupa de munca III, avand totusi grad de handicap 1(fiind nevazatoare), s-a pensionat in 1993.
Ma intereseaza daca are dreptul sa iasa la pensie la limita de varsta si daca da - la ce data.
Mii de multumiri
Re: Cum se transforma pensia de handicap in pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/09/2010 3:35am
Nu ati precizat despre ce persoana este vorba si nici ce fel de pensie a primit in 1993, noi presupunem ca a primit pensie de invaliditate.
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru handicap, in 15 noiembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru handicap are dreptul la pensie la limita de varsta la orice varsta deoarece este nevazatoare si are stagiul de cotizare mai mare decat o treime din stagiul complet de cotizare adica decat 9 ani si 6 luni.
Daca in prezent are pensie de invaliditate nu trebuie sa regrete ca nu a cerut mai devreme pensie la limita de varsta deoarece perioada cat a primit pensie de invaliditate este considerat stagiu de cotizare asimilat si se ia in calculul pensiei la limita de varsta.
Daca in anul 2010 se adopta noua lege unitara a pensiilor si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1