Subiect "stagiu cotizare angajator" Deschis de Felicia Tudorache la data: 02/06/2010 11:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu cotizare angajator
Scris de: Felicia Tudorache la data: 02/06/2010 11:30am
Gen:F
Data nasterii:20.09.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Urmeaza sa ma pensionez datorita unor probleme de sanatate,asa cum am mai explicat intr-o interventie anterioara.
Am o dilema,nu stiu daca ma puteti lamuri,eventual sfatui:ce se intampla in cazul in care angajatorul la care am lucrat in prioada 1991-1995, nu a platit contributia pentru pensie ? pentru ca am aceasta suspiciune,iar societatea respectiva, srl , nu mai exista in prezent,a fost desfiintata prin hotararea Tribunalului Bucuresti.
Eventual,am posibilitatea sa achit eu, retroactiv, partea mea de contributie nevirata de acest srl ???
Sunt convinsa ca mai sunt si alte persoane in aceasta situatie.
Ce sfat imi puteti da ? Cum pot afla inainte de a depune dosarul,daca sunt sunt eventuale probleme si daca le mai pot corecta cumva ?? Multumesc anticipat !!
Re: stagiu cotizare angajator
Scris de: la pensie la data: 02/09/2010 4:15am
Daca angajatorul nu a platit contributia pentru pensie si aceasta s-a prescris nu mai puteti sa o reconstituiti si conform normelor de aplicare ale legii 19/2000 pe aceasta perioada vi se ia in calcul o treime din stagiul de cotizare respectiv.
Nu cunoastem o alta modalitate de a va interesa decat la Casa de Pensii si aceasta presupunem ca este greoaie.
Dv avand stagiul de cotizare necesar pentru iesirea la pensie de invaliditate si neputand sa mai indreptati cu nimic situatia credem ca ar fi oportun sa depuneti toate actele pe care le aveti la dosarul de pensionare si sa asteptati rezultatul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1