Subiect "momentul optim pentru depunere dosar" Deschis de sergiu rosca la data: 02/06/2010 1:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
momentul optim pentru depunere dosar
Scris de: sergiu rosca la data: 02/06/2010 1:14pm
Gen:masculin
Data nasterii:21 mai 1951
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
Avand in vedere ultimele ''decizii'' cu privire la pensionarea
anticipata va rog sa-mi indicati perioasa optima pentru depunerea dosarului de pensionare anticipata partiala.
Cu stima pentru activitatea de consiliere !.
Sergiu Rosca
Re: momentul optim pentru depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 02/09/2010 4:34am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 mai 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) cu o anicipare maxima de 5 ani fata de 21 mai 2016, dupa varsta de 60 ani, adica dupa 21 mai 2011 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie minim 35 ani.
La alegerea perioadei optime pentru a cere pensie anticipata partiala din punct de vedere al diminuarii minime trebuie sa aveti in vedere urmatoarele :
-La data de cerere a pensiei anticipate partiale sa fie inca in vigoare actuala lege a pensiilor deoarece noua lege unitara a pensiilor are in proiect prevederi dezavantajoase. Aceasta conditie nu credem ca o veti putea avea in vedere deoarece sunt sanse minime ca pana in mai 2011 sa mai fie in vigoare actuala lege a pensiilor.
- Sa cereti pensie anticipata partiala cu o anticipare cat mai mica fata de data de 21 mai 2016, conditie care depinde de situatia dv si presupunem deasemeni ca va fi dificil sa tineti cont de ea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1