Subiect "pensionare anticipata sau pe caz de boala" Deschis de Alina Ionescu la data: 02/07/2010 4:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata sau pe caz de boala
Scris de: Alina Ionescu la data: 02/07/2010 4:05am
Gen:f
Data nasterii:22 ian 1955
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:In situatia in care sunt pensionata pe caz de boala din anul 2000 dar acum as dori sa ma pensionez anticipat, ce se intampla cu dosarul meu de pensionare daca solicitarea aceasta se respinge? Voi fi pensionata medical in baza aceluiasi dosar sau va trebui sa imi fac un nou dosar de pensionare pe caz de boala?
Va multumesc.
Re: pensionare anticipata sau pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 02/09/2010 6:19am
Nu intelegem optiunea dv de a cere pensia anticipata partiala in timp ce aveti pensie de invaliditate deoarece pensia pe care o aveti este avantajoasa din urmatoarele motive :
- Din punct de vedere cuantum.
-Perioada cat ati primit pensie de invaliditate este considerata stagiu similat si se ia in vedere la calculul pensiei la limita de varsta.
- Daca vi se recunoaste stagiul de cotizare de 30 ani si aveti dreptul la pensie anticipata partiala atunci indepliniti si conditia sa nu mai fiti expertizata periodic la comisia de expertiza a capacitatii de munca.
Daca aveti totusi motive sa cereti pensie anticipata partiala, pe care nu le cunoastem, atunci nu vedem niciun motiv ca din aceasta cauza sa nu va mai fie recunoscut dosarul pensiei de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1