Subiect "neretroactivitate lege noua?" Deschis de Niculcea Dorin la data: 02/08/2010 5:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
neretroactivitate lege noua?
Scris de: Niculcea Dorin la data: 02/08/2010 5:15am
Gen:masculin
Data nasterii:17.10.1949
Stagiul de cotizare:36 si 5 luni

Alte date:Am iesit la pensie anticipata partiala in 10.12.2009 cu decizie a CP sector 2

Intrebare: Daca acea prevedere (destul de arbitrara in opinia mea) privind acordarea a numai 50% din cuantumul normal DUPA recalcularea pensiei la implinirea virstei de 65 ani (am inteles din emisiunile TV ca asa ceva apare in noul proiect de lege) se poate aplica retroactiv, adica celora care au fost pensionati anticipat partial inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor. In mod normal ar trebui ca asemenea prevederi, ca dealtfel legea noua in intregime sa poata fi aplicata numai celor care se pensioneaza dupa data publicarii in monitorul oficial, respectiv intrarea in vigoare. Am rugamintea sa ma lamuriti cum stau lucrurile din punct de vedere juridic! Cu multumiri si respect.
Re: neretroactivitate lege noua?
Scris de: la pensie la data: 02/10/2010 3:43am
Diminuarea de 50% este o exagerare a presei.
Noua lege unitara a pensiilor modifica modul de calcul al diminuarii pensiei anticipate partiale in vederea diminuarii numarului celor care cer aceasta pensie. Aceasta prevede ca diminuarea sa se faca numai in functie de numarul de luni de anticipare si nu se mai ia in calcul si numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare.
In acest caz aplicandu-se diminuarea de 0,75 % pentru fiecare luna de anticipare numai la anticiparea maxima de 5 ani adica 60 luni diminuarea va fi de 45 % iar pentru numar mai mic de luni de anticipare diminuarea va fi mai mica.
Nu discutam cat de corecta este aceasta masura pentruca putem da exemple si de persoane care nu au alta sursa de venit si nu au alta solutie decat pensia anticipata partiala si de altii care por sa mai lucreze si vor sa cumuleze pensia cu alte venituri din diverse activitati profesionale.
In ceeace priveste retroactivitatea legii nu trebuie sa fiti ingrijorat deoarece aceasta prevedere se aplica numai celor care ies la pensie dupa adoptarea acestei legi. Mai mult, noua lege are o prevedere pentru cererile nesolutionate la data adoptarii ei care zice ca acestea vor fi calculate conform legii in vigoare la data deschiderii dreptului la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1