Subiect "daca pot esi la pensieanticipata?" Deschis de anastasoaie fivii la data: 02/08/2010 5:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
daca pot esi la pensieanticipata?
Scris de: anastasoaie fivii la data: 02/08/2010 5:31am
Gen:f
Data nasterii:23febroarie1955
Stagiul de cotizare:23ani
Alte date:5ani din acestia in grIIsi sunt mama a 6c0pii 18 din ani lucrati sunt in invatamant.
Intrebare:daca vreau in luna9-2010 sa ies la pensie cu cat?
Re: daca pot esi la pensieanticipata?
Scris de: la pensie la data: 02/10/2010 5:02am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de 5 de ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Din pacate nu puteti beneficia de nici o reducere a varstei de pensionare.
-Nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea copiilor deoarece pentru aceasta se cere sa aveti si stagiul minim de cotizare de 30 ani.
-Nici de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa II nu beneficiati deoarece pentru aceasta se cere sa aveti stagiul in grupa II minim 6 ani iar stagiul de cotizare de minim 30 ani
-Deasemeni nici de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in invatamant nu beneficiati deoarece pentru aceasta se cere sa fi lucrat cu statut de cadru didactic un stagiu de minim 25 ani.
-Si ca ghinionul sa nu se termine aici, nici de pensie anticipata partiala asa cum intentionati dv sa cereti din septembrie 2010, nu puteti beneficia deoarece si pentru aceasta se cere conditia sa aveti stagiul de cotizare de minim 30 ani.
Totusi avem o incurajare a va da si anume aceea ca daca in anul 2010 va fi adoptata legea unitara a pensiilor data de pensionare la limita de varsta de mai sus nu se modifica.
Suntem convinsi ca in ciuda atator ghinioane veti gasi resursele necesare sa treceti peste acestea toate asa cum ati educat si proprii copii si multi alti copii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1