Subiect "facilitati pentru pensie anticipata" Deschis de glater luci la data: 02/08/2010 7:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
facilitati pentru pensie anticipata
Scris de: glater luci la data: 02/08/2010 7:10am
Gen:F
Data nasterii:01.01.1955
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:din 1990 lucrez in invatamant, din 2006 am grad handicap accentuat II
Intrebare:beneficiind de Legea 281, art.8, adica conditii deosebite de munca si avand spor de tocicitate,avizat de DSP, ma ajuta cu cava la pensie aceste prevederi legale. Beneficiez de ele din 2001.Se poate reduce varsta standard de pensionare cf. acestei legi? Multumesc
Re: facilitati pentru pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/10/2010 6:49am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Din pacate nu vedem nicio posibilitate de a beneficia de reducerea varstei de pensionare deoarece:
- Pentru stagiul lucrat in invatamant nu beneficiati de reducere deoarece pentru aceasta se cere sa fi lucrat cu statut de cadru didactic un stagiu de minim 25 ani.
- Pentru handicapul accentuat se acorda reducerea varstei de pensionare daca ati lucrat cu acest handicap un stagiu minim de 20 ani.
-Prevederea la care va referiti de fapt este o Hotarare de Guvern (281/1993 ) si nu se refera la incadrarea in grupele de munca I sau II inainte de aprilie 2001 sau grupele de munca conditii deosebite sau conditii speciale dupa aprilie 2001, pentru care se acorda reducerea varstei de pensionare, ci la acodarea unor sporuri la salarizarea personalului din unitatile bugetare.
Sporurile acordate prin HG 281/1993 sunt luate in calculul pensiei insa acordarea lor nu inseamna incadrarea in grupele de munca enumerate mai sus.
In schimb puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) cu o anticipare maxima de 5 ani fata de 01 ianuarie 2015, dupa varsta de 55 ani, adica dupa 01 ianuarie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie minim 30 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1