Subiect "documentatia legala" Deschis de adriana la data: 02/09/2010 1:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
documentatia legala
Scris de: adriana la data: 02/09/2010 1:29pm
Gen:feminin
Data nasterii:iunie 1955
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:un copil
Intrebare:as dori sa stiu daca pot iesi anul acesta la implinirea varstei -care este legea clara,deoarece colegelor mele li s-a refuzat dosarul-si care sunt consecintele -am auzit ceva despre o penalizare de 50%dupa implinirea varstei legale.multumesc
Re: documentatia legala
Scris de: la pensie la data: 02/15/2010 3:58am
Datele si conditiile dv de iesire la pensie conform legii actuale a pensiilor sunt urmatoarele :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 55 ani, adica in iunie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie minim 30 ani.
In anul 2010 este prevazut sa se adopte noua lege unitara a pensiilor.
Daca aceasta lege nu se adopta pan ace dv aveti varsta de 55 ani puteti depune dosarul de pensie anticipata partiala iar diminuarea va fi de cca 24 %.
Daca depuneti dosarul de pensie dupa ce se adopta noua lege a pensiilor si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 2 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta august 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani si 2 luni adica in august 2010 iar diminuarea va fi mult mai mare adica de 45 %.
Deci de aici se vede ca un mare numar de salariati vor dori sa depuna dosarul de pensionare cat este in vigoare actuala lege a pensiilor iar functionarii de la Casa de Pensii vor cauta motive sa respinga dosarele pentru ai oblige sa le depuna dupa adoptarea noii legi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1