Subiect "pensie pt parinti" Deschis de costica la data: 02/11/2010 5:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pt parinti
Scris de: costica la data: 02/11/2010 5:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Tata are 60ani si mama are 58ani,tata are 10ani lucrati pe cartea de munca si mai are la ceapeu vreo cativa ani care nu sunt trecuti in cartea de munca,in prezent nu lucreaza deoarece nimeni nu mai angajeaza la o varsta de 60ani,iar mama mea a lucrat vreo cativa ani la ceapeu. Intrebarea mea este daca au drept la pensie chiar daca nu are cel putin tata-l meu, minimul de cotizare, care am inteles, ca este de 15ani, deci are sau nu?? va multumesc anticipat.
Re: pensie pt parinti
Scris de: la pensie la data: 02/17/2010 2:24am
Cu asemenea date aproximative nici noi nu va putem da decat un raspuns general.
Nu se acorda pensie la limita de varsta decat in conditiile indeplinirii varstei standard de pensionare si a stagiului minim. Deoarece acestea depind de data nasterii (cel putin luna si anul nasterii) nu va putem sa va precizam nici varstele standard de pensionare nici stagiile minime.
Stagiile lucrate la CAP se echivaleaza de Casa de Pensii cu ani utili (lucrati) care se iau in calculul stagiului de cotizare pentru pensie, daca va prezentati cu o adeverinta in care sa fie consemnata perioada lucrata si normele anuale realizate sau cu un carnet de norme care se practica la munca in CAP.
Daca tatal dv dupa echivalarea perioadei lucrate la CAP ii mai ramane o perioada scurta pana la 15 ani lucrati poate completa aceasta diferenta prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii in cadrul caruia plateste o suma lunara de de cca 150 lei, pe perioada necesara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1