Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de BOROS NICOLAE la data: 02/11/2010 6:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: BOROS NICOLAE la data: 02/11/2010 6:56am
Gen:M
Data nasterii:12.05.1947
Stagiul de cotizare:28 ANI
Alte date:Am un stagiu de cotizare de 28 ani din care 14 ani in grupa a II a de munca. Nu mai lucrez din 1995 si sunt in pensie de boala gradul III din anul 2003.
Intrebare:Asi dori sa stiu cand pot sa ies la pensie la limita de varsta avand in vedere cei 14 ani de lucu in grupa a IIa. Va multumesc.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/17/2010 3:44am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 12 iunie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in in gr II vi se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare, impreuna cu stagiul asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de cca 38 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si va puteati pensiona la limita de varsta la varsta de 62 ani adica din 12 iunie 2008 indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa fie minim 35 ani.
Insa atentie la iesirea la pensie de invaliditate ati primit stagiu potential si pentru acesta ati primit un punctaj suplimentar si teoretic este posibil ca pensia la limita de varsta sa fie mai mica decat cea de invaliditate. Noi credem ca este putin probabil sa se intample asa deoarece dv veti primi un punctaj suplimentar pentru stagiul in gr II de munca dar nu este rau sa va estimati pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1