Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de georgeta oancea la data: 02/11/2010 7:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: georgeta oancea la data: 02/11/2010 7:20am
Gen:F
Data nasterii:02.10.1955
Stagiul de cotizare:31 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:In luna octombrie 2010 cand voi implini 55 de ani pot iesi la pensie anticipata partial??? cand trebuie sa imi depun dosarul? Pot sa lucrez in continuare pana imi vine decizia de pensionare?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/17/2010 4:04am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 02 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca pana in 02 octombrie 2010 nu este adoptata noua lege unitara a pensiilor puteti depune dosarul de pensie anticipata partiala.
Daca pana la aceasta data este adoptata noua lege a pensiilor atunci ambele date se amana cu 4 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta 02 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 02 februarie 2011 iar diminuarea va fi mult mai mare.
Dosarul de pensie anticipata partiala conform actualei legi a pensiilor se poate depune la Casa de Pensii dupa data in care se deschide acest drept. Dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala se poate lucra in continuare si numai la primirea deciziei de pensionare se va incheea contractul de munca si se va depune dovada incetarii activitatii in vederea introducerii in plata a pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1