Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de langa aurelia la data: 02/12/2010 4:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: langa aurelia la data: 02/12/2010 4:03am
Gen:f
Data nasterii:09.03.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sunt pensionara cu data de01.02.2010.intre calculele mele efevtuate cu programul DVS si casa de pensii este diferenta de 10 lei.acest lucru ma surprins f.placut fapt penrtu care va felicit si va multumesc deosebit.
Am o penalizare de 11.5% (calcul corect si la DVS si la casa de pensii.Intrebare : aceeasta penalizare se mentine pana la vartsa standard de pensionare ? va multumesc inca odata.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 02/18/2010 3:39am
Ne bucura faptul ca sunteti multumita de programul pus la dispozitia dv insa meritati felicitari in egala masura si dv care ati introdus datele.
Diminuarea pensiei anticipate partiale se mentine pana la trecerea la pensie la limita de varsta care se va face la varsta standard de pensionare daca nu beneficiati de reducerea acesteia (nu im amintesc toate datele transmise de dv anterior).
Daca in anul 2010 se va adopta noua lege a pensiilor unitare si prevederile raman cele din proiect trecerea la pensie la limita de varsta se va face automat (fara cerere) la indeplinirea conditiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1