Subiect "pensie de invalididate gr.3" Deschis de Nica la data: 02/12/2010 1:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invalididate gr.3
Scris de: Nica la data: 02/12/2010 1:35pm
Gen:F
Data nasterii:01.08.1967
Stagiul de cotizare:18 ani
Alte date: studii superioere - zi
Intrebare: Va rog sa-mi explicati care e algoritmul de calcul pentru pensia de invaliditate gr.3 avand datele prezentate mai sus. Stiind ca pot cumula pensia de invalididate gr.3 cu salariul in conditiile unui program de lucru de 4 ore, va rog sa-mi spuneti daca mai am dreptul la concediu medical. Cum influenteaza existenta unei indemnizatii de handicap accentuat decizia de pensionare .
Re: pensie de invalididate gr.3
Scris de: la pensie la data: 02/18/2010 7:56am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru handicap, in 01 august 2027 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensia de invaliditate se calculeaza astfel :
- Pentru perioada anterioara datei de iesire la pensie se calculeaza la fel ca la pensia la limita de varsta adica:
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar avut la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
- Pentru perioada dupa data de iesire la pensie pe timpul stagiului potential acordat prin decizia de pensionare (daca a fost acordat stagiu potential) se acorda un punctaj annual suplimentar de 0.40 puncte pentru fiecare an de stagiu potential.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare si a stagiului potential
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada s-a adunat punctajul total).
Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.Valoarea punctului de pensie este anuntata de catre Casa Nationala de Pensii (CNPAS). In prezent valoarea punctului de pensie este de 732.80 lei.
Daca inainte de anul 1992 ati benficiat de alte sporuri in afara de sporul de vechime pentru a fi luate in calculul pensiei trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator cu aceste sporuri.
Dreptul de a beneficia si de pensie de invaliditate si de concediu medical (daca lucrati cu contract de timp partial) nu este specificat expres in lege dar asa cum interpretam noi legea 19/2000 nu aveti. Pentru a va convinge adresativa Casei de Pensii.
Daca aveti certificat de handicap accentuat puteti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani (01 august 2027 ) daca ati lucrat doua treimi din stagiul total de cotizare (in cazul dv 20 ani) dupa capatarea handicapului accentuat.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus se amana cu 5 ani si devin :
- Data de iesire la pensie fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap in 01 august 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
- Data de iesire la pensie cu reducerea varstei de pensionare pentru handicap in 01 august 2022 la varsta standard de pensionare de 55 ani daca aveti un stagiu de cotizare de 23 ani si 4 luni lucrat dupa obtinerea starii de handicap mediu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1