Subiect "Pensie anticipata/anticipata partial-pentru tatal si mama mea" Deschis de Daniela la data: 02/19/2010 2:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata/anticipata partial-pentru tatal si mama mea
Scris de: Daniela la data: 02/19/2010 2:13pm
Gen:Masculin
Data nasterii:10.07.1957
Stagiul de cotizare:
- armata 1 an si 4 luni
- incadrat in munca la 15.08.1977 cu 21 ani in grupa II lucrati
- din 1998 pana in prezent incadrat in munca fara grupa de munca.
Alte date:
Intrebare:La ce varsta si cu ce stagiu de cotizare se poate pensiona cat mai devreme?


Gen:Feminin
Data nasterii:16.08.1959
Stagiul de cotizare:Din 01.05.1981 pana in prezent, angajata fara grupa de munca.
Alte date:Mama a 3 copii.
Intrebare:La ce varsta si cu ce stagiu de cotizare se poate pensiona cat mai devreme(tinand cont de legea in vidoare)?

Va multumesc!
Re: Pensie anticipata/anticipata partial-pentru tatal si mama mea
Scris de: la pensie la data: 02/24/2010 6:34am
Tatal
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 10 iulie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 21 ani in gr II i se acorda un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza, impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar, la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 39 ani si 1 luna.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa intre 20 si 22 ani beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si se poate pensiona la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni, adica dupa 10 ianuarie 2018 indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa fie minim 35 ani.
Poate cere pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 60 ani, cu anticipare de 5 ani, adica dupa 10 iulie 2017 daca stagiul total de cotizare fara stagiul asimilat pentru armata este minim 45 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare atunci datele de mai sus nu se modifica.

Mama
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru nastere si crestere copii, in 16 august 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii are dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 16 august 2018 daca atunci are stagiul de cotizare mai mare de 30 ani (acum are 28 ani si 9 luni)
Poate cere pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 55 ani, cu anticipare de 5 ani, adica dupa 16 august 2014 daca atunci are stagiul de cotizare minim 30 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare atunci datele de pensionare de mai sus se amana cu 2 ani si 3 luni si devin :
- Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru nastere copii, in 16 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea de varsta pentru nastere copii, in 16 noiembrie 2020 daca atunci are stagiul de cotizare de minim 32 ani si 3 luni.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 16 noiembrie 2016 daca atunci are stagiul de cotizare de minim 32 ani si 3 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1