Subiect "cumulare grupe" Deschis de popescu gheorghe la data: 02/21/2010 2:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumulare grupe
Scris de: popescu gheorghe la data: 02/21/2010 2:49am
Gen:

Data nasterii:17.09.1953
Stagiul de cotizare: 44 ani 10 luni 17 zile
Alte date:
grupa I-a de munca 9 ani 11 luni 23 zile
grupa II-a de munca 18 ani 3 luni 11 zile
conditii deosebite 1 an 4 luni 19 zile
conditii normale 4 ani 5 luni 26 zile
stagiu asimilat 0 ani 11 luni 11 zile
stagiu asimilat (alte ) 0 ani 0 luni 8 zile
AM PRIMIT RASPUNSUL DE LA DVS. ( Re: posibilitate iesire la pensie la limita de varsta . Scris de: la pensie la data: 01/23/2010 8:30am) INSA : cei de la unitatea la care am lucrat imi spun ca nu se cumuleaza reducerea de la tabelul 1 de la art. 42 pentru grupa II de munca cu reducerea conf. tabelului 4 de la art 167 pentru grupa I de munca . dvs. mi-ati comunicat ca se cumuleaza cele doua reduceri , deci banuiesc ca afirmatia a fost facuta in conformitate cu un precedent sau conf. unui act normativ ( cumva anexelor 5 sau 6 pentru barbati din legea 19 / 2001.
Intrebare: se cumuleaza cele doua reduceri corespunzator cifrelor rezultate din cele doua tabele , sau se asimileaza grupele intruna singura ( a II a ) in cazul nostru , convenabil casei de pensiii . as dori , daca aveti normele metodologice de aplicare a legii 19 , raspunsul sa fie punctual cu prevederile acestor norme . Va multumesc mult .
Re: cumulare grupe
Scris de: la pensie la data: 02/24/2010 1:23pm
Credem ca ati pus doua mesaje cu acelasi continut si la celalalt mesaj am raspuns, daca nu l-ati gasit il repetam aici:
Dv faceti o confuzie.
Noi in variantele date nu am inclus varianta incadrarii in art 167^1 din legea 19/2000 deoarece nu veti putea beneficia de acest articol fiindca pentru stagiul in gr I de 9 ani, conform acestui articol, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 10 luni si intradevar aceasta reducere nu se cumuleaza cu alte reduceri. Conform acestei reduceri ati putea iesi la pensie la limita de varsta in 17 noiembrie 2013 dar acest articol este valabil numai pana in martie 2011 iar daca inainte de aceasta data se va adopta noua lege a pensiilor atunci acest articol este abrogat mai devreme. In plus acest articol este dezavantajos fata de variantele date de noi.
Noi v-am prezentat doua variante si v-am indicat sa intrebati la unitatea unde ati lucrat cu ce grupa de munca (conditii speciale sau conditii deosebite) a fost echhivalat locul dv de gr I in care ati lucrat pentru a allege una din variante. Alegerea nu se face cum va convine dv ci dupa cum a fost echivalat stagiul de gr I.
In varianta 1 daca locul dv de munca a fost echivalat cu conditii speciale atunci conform art 44 din legea 19/2000 anexa 4 tabelul 6, pentru un stagiu mai mare de 7 ani si 6 luni si mai mic de 10 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani
Pentru stagiul de 22 ani (intregit cu diferenta ramasa de la stagiul de gr I ce depaseste 7 ani si 6 luni) conform art 42 tabelul 1 din legea 19/2000 aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani.
Cumularea celor doua reduceri date de art 42 si art 44 este admisa prin art 46 din legea 19/2000.
In concluzie dv trebuie sa intrebati la unitatea in care ati lucrat stagiul in grupa I cu ce grupa de munca s-a echivalat locul dv de munca dupa aprilie 2001. Daca s-a echivalat cu conditii speciale alegeti varianta 1 iar daca s-a echivalat cu conditii deosebite alegeti varianta 2.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1