Subiect "Eroare la calcul punctaj" Deschis de Balanescu Livia la data: 02/22/2010 3:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Eroare la calcul punctaj
Scris de: Balanescu Livia la data: 02/22/2010 3:12am
Gen:F
Data nasterii:09.03.1958
Stagiul de cotizare:17 ANI,FARA GRUPE,
Alte date:Pensie de invaliditate
Intrebare:vreau sa va multumesc pentru efortul de a sustine acest program ,mi-a fost de un real ajutor mai ales psihologic ca exista cineva care sa ne lamureasca pe intelesul tuturor.Insa in ceea ce priveste pensia de invaliditate cu parere de rau va spun ca informatiile nu sunt corecte.Intr-adevar se calculeaza exact ca la celelalte pensii DAR punctajul se imparte tot la stagiul COMPLET de cotizare. La punctajul obtinut pt anii lucrati se Adauga stagiul potential in fct de grad si se imparte la stagiul complet de cotizare.
Cel putin asa s-a calculat in cazul meu la hunedoara.va rog sa mai verificati inca o data aceasta lege pt a oferii informatii corecte.
Cu respect si multumiri pt ca existati.
Re: Eroare la calcul punctaj
Scris de: la pensie la data: 02/25/2010 5:09am
Noi trebuie sa ne cerem scuze celor la care am raspuns gresit.
Trebuie sa va marturisim ca raspunsurile date de catre noi sunt bazate pe studierea legislatiei care nu intotdeauna este clara. De un real folos in descifrarea prevederilor legale au fost mesajele primite care au adus multe clarificari.
In ceeace priveste modul de calcul al pensiei de invaliditate o mare perioada de timp am gresit insa cu un anumit timp in urma am clarificat aceasta intrebare.
Mai trebuie sa facem modificarea explicatiei postate pe Forum insa din pacate nu am dispus de timpul necesar.
Va multumim pentru apreciere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1