Subiect "Spor de noapte" Deschis de BOLDEANU ION la data: 03/24/2010 3:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Spor de noapte
Scris de: BOLDEANU ION la data: 03/24/2010 3:14am
Gen:B
Data nasterii:11.07.1948
Stagiul de cotizare:46 ANI SI 8 LUNI
Alte date:
Va multumesc pentru raspunsul primit privind majorarea punctajelor lunare cu 0,3 % conform art.78 alin (8) din legea 19/2000.
Alte clarificari:
Am primit de la angajator adeverinta cu sporurile cuvenite si la capitolul sporul de noapte prezinta:
- intre 01.11.1979-03.06.1981 lucrat pe schimb de noapte;
- sporul acordat pe timpul noptii este de 15 %;
- procentul mediu al sporului de noapte este de 4,73 (inmulteste pe 15 % cu 31,51 % si obtine 4,73-nu stiu de unde vine 31,51 %).
Intrebare: UNDE INTRODUC PROCENTUL MEDIU DE 4,73
IN PROGRAMUL DE CALCUL AL PENSIEI?.
Re: Spor de noapte
Scris de: la pensie la data: 03/29/2010 3:20am
Calculul este corect.
Sporul de noapte se aplica numai la orele de noapte, care dupa calculul lor, acesta reprezinta un procent de 4,73 % aplicabil la salariu lunar in perioada in care sporul orelor de noapte a fost de 15 %.
Aceasta medie ia in calcul faptul ca nu ati lucrat numai ore de noapte ci si de zi si ati avut si concediu de odihna.
Acest spor se introduce, pe perioada respective, in program in coloana spor in “%” eventual cumulat cu alte sporuri avute in % pe aceiasi perioada.
Am verificat si noi datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1. Ati introdus in calcul punctajele suplimentare pentru stagiul militar si pentru studii universitare adica si in pagina de intrare si in program. Aceste punctaje sunt calculate de program daca selectati pe perioada respectiva codurile “S” si “F” si nu mai trebuie introduse in casetele din pagina de intrare sau daca le introduceti in aceste casete nu mai trebuie selectate codurile S sau F in program.
2. Nu ati introdus sporul de vechime pana in martie 1992 asa cum explicam noi pe forum la “Spor de vechime”
Presupunem ca acest spor l-ati introdus ca spor fix asa cum l-ati primit . Daca sporul introdus ca suma fixa pana in martie 1992 este spor de vechime trebuie eliminat si introdus sporul de vechime in procente determinat cum explicam noi pe forum.
3. Verificati ca sumele trecute la sporuri fixe dupa aprilie 1992 sa nu fie incluse si in salariul tarifar introdus pentru ca aceste sume sa nu fie calculate de doua ori.
4.Pe perioada vacantelor trebuie pus codul F si nu mai trebuie introduse si alte sume deoarece pe aceasta perioada nu se admit castiguri suplimentare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1