Subiect "CAND POT SA IES LA PENSIE" Deschis de Israilovici Adrian la data: 03/25/2010 6:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: Israilovici Adrian la data: 03/25/2010 6:26am
Gen:MASCULIN
Data nasterii:22.09.1951
Stagiul de cotizare:36 ANI
Alte date:5 ani si 6 luni gr.I;12 ani si 4 luni gr.II
Intrebare:Am preaviz pana pe 6 aprilie,de 2 ani mai lucrez undeva cu contract de colaborare ,daca pot sa ies la pensie (la pensie anticipata mai pot lucra cu contract de colaborare?)
Va multumesc!
Re: CAND POT SA IES LA PENSIE- banaru
Scris de: banaru ion la data: 03/25/2010 10:22am
Gen:m
Data nasterii:27.06.01955
Stagiul de cotizare:am 27ani si o luna de munca zi la zi din care 13ani 6luni si5zile grupa 1 DE MUNCA( ANI REALIZATI PINA IN 1997) in afara de asta am si 1an si4 luni de armata realizatiin condti normale de -adica plecatsi venit din armata conf. legilor in vigoare
Alte date:am si 5 ani de facultate la zi
Intrebare:cind ies la pensie la limta de vrista
Re: CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: Israilovici Adrian la data: 03/29/2010 4:35am
Israilovici Adrian :
Gen:MASCULIN
Data nasterii:22.09.1951
Stagiul de cotizare:36 ANI
Alte date:5 ani si 6 luni gr.I;12 ani si 4 luni gr.II
Intrebare:Am preaviz pana pe 6 aprilie,de 2 ani mai lucrez undeva cu contract de colaborare ,daca pot sa ies la pensie (la pensie anticipata mai pot lucra cu contract de colaborare?)
Va multumesc!
Re: CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 03/29/2010 4:43am
Pentru Israilovici Adrian
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 22 septembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Dupa aprilie 2001stagiile in grupele de munca I si II au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Modul de echivalare a stagiului dv de gr I il puteti afla la intreprinderea unde ati lucrat acest stagiu. Pentru stagiile de gr I si II beneficiati de sporuri de stagiu de cotizare astfel: Pentru 5 ani de stagiu in gr I de un spor de stagiu de 2 ani si 6 luni iar pentru stagiu de 12 ani in gr II un spor de stagiu de 3 ani care se cumuleaza la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 41 ani.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de iesire la pensie :
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale, pentru un stagiu in aceasta grupa de 5 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani.
Pentru stagiul lucrat in grupa II echivalat cu conditii deosebite de 12 ani se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 2 an si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 4 ani si 6 luni si deci puteti sa va pensionati la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 22 martie 2012.
Varianta 2
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite realizati un stagiu total in conditii deosebite de 17 ani pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare tot cu 3 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni, adica in 22 martie 2013 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 60 ani in 22 septembrie 2011 cu anticipare de 5 ani care nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca.
Nu avem toate datele necesare pentru a va determina dreptul de a fi trecut in somaj dar consideram ca daca aveti acest drept este preferabil sa acceptati sa intrati in somaj pana la deschiderea unui drept la pensie.
Pe timpul pensiei anticipate partiale nu aveti dreptul sa cumulati pensia cu salariul obtinut prin contract de colaborare.
Daca in anul 2010 se adopta noua lege unitara a pensiilor si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se modifica numai in varianta 1 prin cresterea reducerii varstei de pensionare la 5 ani si astfel puteti iesi la pensie la limita de varsta in 22 septembrie 2011 si deci nu mai este nevoie sa cereti pensie anticipata partiala.
Re: CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 03/29/2010 5:06am
Pentru Banaru Ion
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 27 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 6 luni care se adauga cumulat cu stagiile asimilate pentru stagiu militar si studii universitare, la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 39 ani si 11 luni.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv in conditii speciale intre 12 ani si 6 luni si 15 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in 27 iunie 2015.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru stagiul dv in conditii deosebite intre 12 si 14 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta in 27 decembrie 2017 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiu de cotizare de peste 35 ani.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
In cazul ultimei variante puteti cere pensie anticipata la varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani, in data de 27 iunie 2015 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare de 35 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este presupunerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica in cazul variantei 1 adica reducerea varstei de pensionare creste la 6 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 27 decembrie 2013.
Re: CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: Gogyan Rudolf la data: 03/07/2012 8:40am
Gen:masculin
Data nasterii:19/05/1955
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:in ce an pot sa ies la pensie anticipata
Re: CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 03/08/2012 8:23am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 19 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
La varsta de 60 ani adica in 19 mai 2015 aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % daca atunci aveti stagiul de cotizare sub 43 ani sau pensie anticipata, nediminuata daca mai lucrati si atunci aveti acest stagiu de cotizare.
Re: CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: Gogyan Rudolf la data: 04/13/2012 8:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 04/14/2012 2:49pm
Pentru a va putea raspunde trebue sa ne dati datele personale cerute de noi.
Re: CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: gogyan rudolf la data: 06/19/2013 5:45am
Gogyan Rudolf :
Gen:
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:42
Alte date:
Intrebare:
cind pot sa ies la pensie anticipata?
Re: CAND POT SA IES LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 06/21/2013 7:21am
Pentru Gogyan Rudolf
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 60 ani daca atunci aveti stagiul de cotizare sub 43 ani sau pensie anticipata, nediminuata, daca aveti acest stagiu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1