Subiect "pt.lamurire" Deschis de GHERMAN NICOLAE la data: 03/31/2010 11:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pt.lamurire
Scris de: GHERMAN NICOLAE la data: 03/31/2010 11:09am
Gen:m
Data nasterii:13.04.1958
Stagiul de cotizare:26 ani si 9 luni
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti unde pot apela pt.perioada de 2 ani (15.03.1982-13.03.1984) cind am lucrat la peninteciarul din Aiud ca subofiter calculata in grupa a 1 de munca procent 100%.Am mai lucrat inca 18 ani si 2 luni in grupa a 1 a de munca tot 100% la IM Aiud iar restul normal.Calculindu-mi ani lucrati in grupa a 1 a de munca erau 20 ani si mi de face o reducere de 12 ani.M-am dus la casa de pensie in Alba si mi sa spus ca pt.acei doi ani nu mi se da pensie de la casa de pensie normala din Alba si de la alta casa de pensie (militara daca am inteles bine), dar mie pt.2ani lucrati nu o sa-mi faca nimeni pensie si eu atunci am pierdut 2 ani degeaba fara vechime.Nu am lucrat tot in Romania asta este chiar bataie de joc pt. noi oameni de rind. Va rog sa ma lamuriti ce pot sa fac sa imi recuperez cei 2 ani ca vechime si cind o sa ies la pensie.
Va multumes mult
Re: pt.lamurire
Scris de: la pensie la data: 04/02/2010 4:46am
Ati mai pus aceasta intrebare dand franturi de informatii si in final am inteles situatia dv si am raspuns.
Acum nu putem decat sa va repetam ca sa aveti rabdare pana la adoptarea legii unitare a pensiilor si atunci cele doua sisteme de pensii public si militar se vor integra si atunci probabil se vor lua in calcul toate stagiile de cotizare.
Dar nici atunci nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare mai mare de 10 ani.
Conform legii actuale a pensiilor 19/2000 nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare mai mare de 10 ani deoarece :
Daca aveti un stagiu de cotizare in conditii speciale de 18 ani (daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani.
Daca aveti stagiul de cotizare de 20 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani. In acest ultim caz reducerea creste la 10 ani prin adoptarea legii unitare a pensiilor daca se mentin prevederile din proiect.
Credem ca dv ati calculat 12 ani numai prin o interpretare gresita a art 46 din legea 19/2000
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1