Subiect "pensie invaliditate gr.3" Deschis de Sile la data: 04/03/2010 8:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate gr.3
Scris de: Sile la data: 04/03/2010 8:17am
Gen:M
Data nasterii:13 dec 1952
Stagiul de cotizare: 35+3ani fac. la zi
Alte date:
Intrebare:
-Dupa calcularea punctajului mediu (similar cu calcularea punctajului pt. limita de varsta), la pensionarea de invaliditate grad 3, cu drept de munca 4 ore, se reduce punctajul sau valoarea pensiei cu 50%? Se considera ca sigura posibilitatea unui castig salarial pentru 4 ore?
Re: pensie invaliditate gr.3
Scris de: sabina la data: 04/05/2010 7:20am
Sile :
Gen:M
Data nasterii:13 dec 1952
Stagiul de cotizare: 35+3ani fac. la zi
Alte date:
Intrebare:
-Dupa calcularea punctajului mediu (similar cu calcularea punctajului pt. limita de varsta), la pensionarea de invaliditate grad 3, cu drept de munca 4 ore, se reduce punctajul sau valoarea pensiei cu 50%? Se considera ca sigura posibilitatea unui castig salarial pentru 4 ore?
Re: pensie invaliditate gr.3
Scris de: la pensie la data: 04/06/2010 4:49am
Pentru Sile
Asa cum este definit gradul III de invaliditate aceasta este invaliditatea in care se pierde 50 % din capacitatea de munca si deci pensionarul poate si are dreptul sa lucreze cu contract de munca de 4 ore pe zi.
Conform art 94 alin (1) litera “d” din legea 19/2000 pensionarii de invaliditate de gr III pot cumula pensia integrala cu castigurile din o activitate profesionala indiferent de valoarea pensiei sau a castigurilor din activitatea profesionala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1