Subiect "PENSIONARE" Deschis de Misu la data: 04/03/2010 2:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIONARE
Scris de: Misu la data: 04/03/2010 2:13pm
Gen:M=absolvent Politehnica in aug.1975
Data nasterii:13.06.1951
Stagiul de cotizare:19.09.1975-22.03.1976=angajat
23.03.1976-17.09.1976=incorporat
01.10.1976-20.12.2006=angajat
05.02.2007-05.03.2007=angajat
27.04.2007-27.08.2007=angajat
03.09.2007-11.03.2009=angajat
17.04.2009-17.07.2010=SOMER
Intrebare:1-ma pot pensiona anticipat-partial?
2-daca DA-cand,dupa ce data?
3-cele 15 luni de somaj se adauga la ceea ce se
numeste"stagiul minim de cotizare"?
4-daca nu am cei 35 de ani stagiu minim de coti-
zare,cand ma pot pensiona?
5-dupa ce se termina somajul si nu gasesc job
mai primesc vreun ajutor banesc?
6-daca nu am cei 35 ani stagiu minim pot depune
lunar(pana la completarea stagiului minim de
35 ani),din buzunarul meu,contributia la CAS,
pe baza unui eventual contract sau intelegere?
7-o persoana fara nici un venit(e vorba de fata
mea=calugarita)poate depune lunar o contributie
la CAS timp de 10 ani pentru a putea beneficia
si ea de o pensie?
Multumesc anticipat pentru eventualul raspuns.
Cu respect,
un inginer napastuit de soarta........
Re: PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 04/06/2010 8:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 60 ani adica dupa 13 iunie 2011 cu anticipare de 5 ani dar atunci cand indepliniti si conditia de stagiu de cotizare de 35 ani (fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar) .
La stagiul de cotizare pentru pensie anticipata partiala se cumuleaza si perioada in care ati primit indemnizatie de somaj. Daca la trecerea in somaj ati primit salarii compensatorii si pentru acestea angajatorul nu a platit CAS, in procentul datorat de angajator, platindu-se CAS numai in procentul datorat de angajat, acesta perioada (de salarii compensatorii) se ia in calcul numai o treime.
Pentru a afla daca dupa perioada in care ati primit indemniztie de somaj mai puteti primi ajutor de integrare profesionala va adresati Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca cea care va plateste indemnizatia de somaj.
Dupa terminarea perioadei de somaj pentru completarea stagiului de cotizare pana la 35 ani (cca 1 an, 1 luna si o zi ) puteti incheia cu Casa de Pensii un Contract de Asigurare Sociala in cadrul caruia platind o suma minima care in anul 2010 este 144 lei va puteti completa stagiul de cotizare.
O persoana care nu are stagiu de cotizare poate incheia Contract de Asigurare Sociala (in cazul persoanei specificate de dv stagiul minim este de 15 ani) si platind un CAS minim care se stabileste anual poate primi la varsta standard de pensionare pensie la limita de varsta dar dupa parerea noastra daca priviti acest contract ca o investitie eficienta ei este mai mica decat depunerea acelorasi fonduri intr-o banca.
Re: PENSIONARE
Scris de: Misu la data: 04/06/2010 4:26pm
Multumesc mult pentru raspuns.
Imi permit sa va cer o adresa de mail pentru a va adresa si alte intrebari legate de aceasta faza dificila prin care trec acum pana reusesc sa ma pensionez anticipat.
Best regards.
Misu.
(dgrsj@yahoo.com)
Re: PENSIONARE
Scris de: Misu la data: 04/09/2010 12:45am
"Dupa terminarea perioadei de somaj pentru completarea stagiului de cotizare pana la 35 ani (cca 1 an, 1 luna si o zi ) puteti incheia cu Casa de Pensii un Contract de Asigurare Sociala in cadrul caruia platind o suma minima care in anul 2010 este 144 lei va puteti completa stagiul de cotizare":
INTREBARI:
1-este vorba de 144 lei pe luna?
2-pot plati mai mult?
3-daca platesc mai mult imi crest valoarea punctului de pensie?
.......................................
Multumesc.
Re: PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 04/12/2010 3:43am
Ne cerem scuze pentru faptul ca nu am raspuns prompt la solicitarea dv anterioara dar noi incercam sa raspundem in ordinea cronologica a mesajelor.
Puteti sa trimiteti mesaje si pe adresa de mail dar nici pe aceasta nu raspundem cu prioritate ci tot in ordinea cronologica si noi preferam sa puneti mesajele pe Forum pentruca raspunsurile sa poata fi citite si de alti vizitatori. Astfel unii gasesc raspunsuri la propriile intrebari fara a mai posta mesaje pe forum.
1. Calculul contributiei lunare minime in cazul Contractului de Asigurare Sociala se face astfel.
-Se stabileste suma lunara asigurata. Suma minima asigurata este de o patrime din salariul mediu brut pe economie care a stat la baza fundamentarii Bugetului de asigurari sociale pe anul respectiv. In anul 2010 acesta este de 1836 lei iar o patrime 459 lei.
-Se calculeaza CAS –ul datorat pentru aceasta suma la cota de 31,3 % (cota datorata de angajat si de angajator). Deci : 459 X 0,313 = 143,67 lei rotunjit 144 lei
2. Evident ca suma asigurata este variabila si optionala suma de 459 lei fiind minima.
3. Facand asigurarea pentru o suma mai mare creste punctajul lunar si anual pe perioada asigurata insa dupa parerea nostra eficienta investitiei este slaba.
Re: PENSIONARE
Scris de: Ego la data: 04/27/2010 11:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
_________________________________________
M e r s i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1