Subiect "Lege nr. 22/2010" Deschis de Lambru Nic la data: 04/04/2010 3:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lege nr. 22/2010
Scris de: Lambru Nic la data: 04/04/2010 3:59am
Intrebare:
Am citit raspunsul dat de echipa dumneavoastra "la pensie" din data de 2 aprilie a.c., intrebarii formulate de domnul Rariga Gavrila, cu privire la aplicabilitatea Legii nr. 22/2010.
Va rog sa ma scuzati, dar raspunsul dvs. este oarecum dezamagitor, deoarece se bazeaza numai pe presupuneri. Va rog sa aveti amabilitatea, de a vizualiza din nou raspunsul dvs. si veti observa ca el cuprinde de doua ori cuvantul presupunem, si mai mult decat atat, - "nu cunoastem instructiunile de aplicare ale acestei legi".
Cu toata stima si respectul pentru echipa dumneavoastra, dar cred ca raspunsul pe care l-ati formulat ar fi putut fi mult mai profesionist.

Felicitari pentru noul format al portalului //lapensie.com
Re: Lege nr. 22/2010
Scris de: la pensie la data: 04/07/2010 1:55am
Trebuie sa va dezamagim si mai mult si sa va asiguram ca nu suntem profesionisti in problema pensiilor. Adevaratii “profesionisti” ii gasiti la ghiseele Casei de Pensii deoarece acestia sunt cei care au acces la toate informatiile si care primesc salariu pentru munca pe care o fac.
Noi facem totul din dorinta de a ajuta dupa posibilitatile nostre pe cei mai putin informati.
Noi avem acces numai la informatiile de pe internet la care aveti acces si dv si in plus poate putina experienta si dorinta de a ajuta oamenii.
Cu bunavointa dv va vom da mai multe informatii in cazul d-lui Rariga si va rugam pe dv sa alegeti un cuvant mai potrivit pentru “presupunem” care recunoastem si noi ca nu este cel mai potrivit pentru un om care are justificate sperante sa afle un raspuns sigur.
Referitor la data aplicarii legii 22/2010 :
-Legea a fost publicata in Monitorul Oficial in 04 martie 2010 si a intrat in vigoare in 07 martie 2010.
-Introducerea in plata a drepturile de pensii in luna martie s-a facut pentru drepturile care existau la 01 martie deci nu puteau sa contina modificarile conform acestei legi.
-Logic trebuia ca pana la 01 aprilie sa fie operate modificarile necesare in evidenta celor care beneficiaza de aceasta lege. Dar oare putem fi siguri ca tot ce este logic pentru noi este realizat de Casa de Pensii?
Referitor la acte :
-Casa de Pensii trebuia sa selecteze beneficiarii legii 22/2010 dupa valoarea pensiei si a celor care la stabilirea pensiei au avut starea de handicap grav sau accentuat, informatii care se afla usor in evidentele Casei de Pensii.
-Dar oare suntem siguri ca in acest caz Casa de Pensii nu intentioneaza sa faca o verificare a certificatelor de handicap asa cum intentioneaza sa faca cu deciziile de pensie de invaliditate?

Multumim pentru aprecierea facuta noului format si va asiguram ca acesta a fost facut de un adevarat profesionist.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1