Subiect "recalcularea pensiei" Deschis de FARKAS VIORICA ANA la data: 04/05/2010 12:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcularea pensiei
Scris de: FARKAS VIORICA ANA la data: 04/05/2010 12:40am
Gen:f
Data nasterii:27.febr.1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie (LIMITA DE VARSTA) incepand cu 1 sept 2008, Si totodata de la1 sept 2008 am mai lucrat un an calendaristic 01 sept 2008-31 aug 2009 cu carte de munca. In urma recalcularii pensiei, pensia s-a marit cu 2 lei (doi lei)si impozitul la pensie s-a marit cu 1 leu (un leu), Deci in final am muncit 12 luni am platit tribut statului si tot ce a trebuit..... pentru 1 leu... tramvaiul costa 1,50 lei cred ca era mai bine sa lucrez la negru ramaneam cu mai multi bani. ESTE DREPT??? Tinerilor le recomand sa nu mai faca aceasi greseala ce am facut...e mult mai bine sa nu lucrezi ca tot vei primi de la STST ajutor social si pensie de 350 lei si poti sa lucrezi la negru sau in strainatate si ai mult mai multi bani...medicul costa ...mancarea costa ...locuinta costa...
Re: recalcularea pensiei
Scris de: Bunea Ana Vanda la data: 04/05/2010 3:57am
Gen:f
Data nasterii:27.07.1951
Stagiul de cotizare:28ani, 10luni, 1zi
Alte date:4copii
Intrebare:
Re: recalcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 04/07/2010 2:43am
Pentru Farkas Viorica Ana
Este opinia dv si o respectam, intelegandu-va supararea dar credem totusi ca sfatul dv nu este potrivit si pentru faptul ca la cat de schimbatoare este legislatia cei care va urmeaza sfatul s-ar putea sa nu mai beneficieze de pensia minima garantata. Aceasta este de fapt un ajutor social care oricand poate fi sistata din lipsa de fonduri.
Re: recalcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 04/07/2010 2:58am
Pentru Bunea Ana Vanda
Nu intelegem ce doriti sa stiti si pentru aceasta trebuia sa va formulati clar intrebarea
Dupa datele dv conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru nastere si crestere copii, in 27 mai 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 8 luni.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 4 copii ati avut dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si puteati sa va pensionati la limita de varsta dupa indeplinirea conditiilor ca varsta sa fie mai mare de 56 ani si 10 luni si stagiul de cotizare mai mare de 27 ani si 8 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1