Subiect "reducerea varstei de pensionare" Deschis de George Coricovac la data: 04/06/2010 1:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare
Scris de: George Coricovac la data: 04/06/2010 1:27am
Gen: M
Data nasterii: 03.1951
Stagiul de cotizare: 40 ani
Alte date: aproape 26 de ani grupa II
Intrebare: Buna ziua,
Datele completate sunt pentru tatal meu. Este nascut in luna 3 anul 1951 si are peste 25 ani lucrati in grupa a II de munca. Cand a fost la Casa de Pensii pentru calcularea varstei de iesire la pensie i s-a spus ca reducerea de 5.5 ani i se scade din varsta de 65 de ani, si nu din 63 ani si 9 luni cat este acum varsta standard de pensionare. Este corect acest lucru? Eu cred ca ar trebui sa poate iesi la pensie la 58 ani 3 luni, nu la 59 ani si 6 luni cat i s-a spus.
Va multumesc,
George Coricovac
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/07/2010 7:17am
Trebuie sa confirmam corectitudinea calculului facut de functionarul de la Casa de Pensii.
Varsta standard de pensionare din care se scade reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr II de munca se determina in functie de data nasterii si acest lucru il puteti face si dv cu programul de calcul de pe site-ul nostru facand click pe “ Varsta de pensionare”
Conform acestui calcul tatal dv are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in martie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de pensionare” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de cotizare intre 24 si 26 ani echivalat cu grupa conditii deosebite dupa aprilie 2001 are dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si poate sa ceara pensie la limita de varsta in septembrie 2010
Daca pana atunci (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege unitara a pensiilor datele de mai sus nu se schimba.
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: George Coricovac la data: 04/09/2010 5:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns dar totusi eu nu inteleg de ce i se atribuie varsta standard de pensionare de 65 ani. In legea 19 art. 167 se specifica:
[i]Art. 167. - De la data intrării în vigoare a prezentei legi şi până la data în care stagiile complete de cotizare cerute sunt de 30 de ani pentru femei şi 35 de ani pentru bărbaţi:
a) persoanele care au desfăşurat activităţi încadrate prin prezenta lege în condiţii deosebite de muncă beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare, cu respectarea condiţiilor prevăzute la art. 42, în raport cu vârstele standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 3;[/i]
Eu nu am gasit in alta parte o trimitere la data nasterii, deci eu sustin ca varsta standard de pensionare este cea de la acest moment, respectiv 63 ani si 9 luni.
Multumesc inca o data pentru timpul acordat.
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/13/2010 8:43am
Ne pare rau ca prevederile legii 19/2000 au fost concepute astfel ca dau loc la confuzii.
Noi nu facem altceva decat sa va prezentam modul de interpretare al legii de catre Casa de Pensii si desi avem si noi parerea noastra ne ferim sa v-o prezentam deoarece nu are rost sa purtam o discutie sterila care nu va ajuta cu nimic.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1